CO DOPORUČUJÍ TERAPEUTI

   HOMEOPATIE – Na akutní absces zubu, který je zateklý, zarudlý a pulzující, zkuste Belladona 200 každou hodinu. Jakmile začne hnis odtékat, použijte Silicea. U méně závažných nebo chronických váčků může pomoci Hepar sulph 30 nebo 200, a když se začne vyprazdňovat, opět Salicea.

    Před a po vytržení zubu radí homeopati Arnica 30, aby se zmenšila bolest, krvácení a nebezpečí otravy krve. Přípravek se užívá jednou za hodiunu po dobu tří hodin před zákrokem a další tři až čtyři hodiny po zákroku.

   Zůstanou-li po extrakci v dásni úlomky zubu nebo kosti, může Silicea 6 podávaná čtyřikrát denně pomoci je dostat na povrch. Pokud trvá bolest, uvádí se, že úlevu přináší Hypericum 30. Navíc má údajně zmírňovat obtíže a urychlovat hojení výplach úst mateřskou tinkturou Hypericum – deseti kapkami v půl sklenici teplé převařené vody.

   Jestliže jsou zuby po rozsáhlém zákroku bolestivé a citlivé na chlad, lze zkusit Chamomilla 6 čtyřikrát denně po dobu dvou až tří dnů. Při krvácení z ústní dutiny, u něhož je množství jasně červené krve se doporučuje Phosphorus 30. Užijte tři dágvky po deseti minutách a dále po hodině dle potřeby.

   FYTOTERAPIE – Konzultace. Bude vám řečeno, že zkažené zuby Vám musí vyvrtat a zaplombovat zubní lékař. Bylinkáři jsou ovšem přesvědčen, že poruchy dutiny ústní mohou být příznakem celkově zhoršeného zdraví a mohou vám doporučit změnu jídelníčku. Např. omezení cukru a sladkostí, jako jsou koláče nebo sušenky. K posílení dásní a všeobecné dezinfekci ústní dutiny se někdy předepisují výplachy úst nebo tinktury měsíčku, myrhy a divokého indigovníku.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest

Komentáře