jing jang

ENERGIE POTRAVIN – Klasifikace podle JIN a JANG

Každá z těchto dvou energií má své specifické vlastnosti a účinky. Stejně tak potraviny, které jíme různě oblivňují zdraví našeho organismu. Co nejblíže k ideálnímu vyváženému stavu se můžeme přiblížit zkoumáním toho co jíme. Pestrá strava bohatá na šetrně upravenou zeleninu, cereální výrobky, ovoce – to vše nám posiluje zdraví a vitalitu. Naopak konzumace sladkých , kořeněných, příliš solených a mastných jídel vyvolá v organismu disharmonii a vede ke zdravotním obtížím. Připravili jsme pro Vás základní informace o energii potravin a nabízíme je k vyzkoušení. Přejeme dobrou chuť !

extrémní JANG

– maso, drůbež

– vejce

– slané sýry

– rafinovaná sůl

– některé drogy a léky

– lithium

– ryby s červeným masem a modrou kůží

mírný JANG

– ryby s bílým masem

– drobní měkkýši

– mořská sůl

– kvašená zelenina

– tamari

– miso

vyvážené

– celá zrna

– luštěniny

– semena

– sezónní zelenina

– mořské řasy

mírně JIN

– saláty

– místní ovoce

– ořechy

– rostlinné oleje

– nestimulující nápoje

extrémní JIN

– cukr, med, káva

– komerční nápoje

– sladkosti

– mléko

– jogurt

– smetana

– tropické ovoce a zelenina a šťávy z nich

– koření

– drogy

Vyhýbejme se co nejvíce konzumaci potravin z extrémních poloh JIN a JANG – při dlohodobé spotřebě nám mohou způsobovat i vážné zdravotní problémy.

Z pohledu energií JIN aJANG je pro člověka našeho klimatického pásma nevhodná přílišná konzumace jižního ovoce. Jeho energie je silně JIN, silně tedy ochlazuje – což v zimních měsících vyvolává nachlazení a chřipky.

Základem energeticky i nutričně vyvážené stravy jsou potraviny označené jako vyvážené. Patří zde především různé typy luštěnin a obilovin.

Vitamíny můžeme vhodně doplnit sezónním ovocem našeho pásma – patří zde jablka, hrušky, švestky, třešně, jahody…..Bohatým zdrojem vitamínů je přirozeně kvašená zelenina, tzv. pickles.

Obilniny patří zcela přirozeně do našeho jídelníčku. V níže uvedeném přehledu Vám představujeme některé dnes již běžně dostupné druhy a výrobky z nich.

Zkuste nahradit zrnkovou kávu její obilnou variantou.

– Ricore – kombinace instantní kávy a obilnin

– Melta – obilninová káva, základ žito a čekanka

– Yannoh – kombinace obilnin – zdravotní účinky na trávení, paměť, rekonvalescenci

Komentáře