Imunitní systém

Jakmile však chřipkový virus nebo jiné choroboplodné organismy tuto linii překonají a dostanou se do těla, imunitní systém disponuje celou armádou pozoruhodných buněk schopných pokračovat v boji.

Obranná armáda je většinou vybudována z různých druhů bílých krvinek, jež se tvoří převážně v kostní dřeni a slezině. Některé buňky vetřelce pohltí, jiné je propíchnou nebo otráví. Ještě další vytvářejí účinné bílkoviny zvané protilátky, které choroboplodné zárodky zneškodní.

  • Bílé krvinky obvykle bitvu vyhrají. Někdy se však stane, že jsou jejich zbraně málo účinné a protivník tělo obsadí, a v krajním případě i usmrtí.
  • Bílé krvinky bojují s infekcí ve stovkách žláz fazolovitého tvaru zvaných mízní ( lymfatické) uzliny, které jsou na různých místech těla. Když bojuje imunitní systém s obzvlášť silnou infekcí, mízní uzliny zduří, protože se v nich nashromáždí miliony bílých krvinek.
  • Bílé krvinky obíhají tělem v krvi a bezbarvé tekutině zvaná míza ( lymfa ). Míza proudí trubičkami podobnými cévám, kterým se říká mízní cévy neboli míznice a jsou zvětšené v místech mízních uzlin. Seskupení mízní tkáně představují mandle patrová( krční) a mandle nosohltanová ( nosní), mízní uzlíčky v apendixu slepého střeva a pláty Peyerovy v tenkém střevě.

Brzlík
Brzlík je záhadný orgán. Během života se zmenšuje. Je uložený za horní částí hrudní kosti a při narození je poměrně velký. Až do puberty je brzlík důležitým zdrojem lymfocytů – bílých krvinek, které tvoří součást imunitního systému. V tomto období je brzlík asi 8 cm dlouhý. Potom se zmenšuje, začíná se ztrácet, až
z něj ve stáří nezbude vůbec nic. Do té doby však už převezmou výrobu lymfocytů kostní dřeň a mízní uzliny.

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout