Vývin a vývoj

Ženský klitoris je vývojově shodný s mužským penisem, to znamená, že v embryonálním stavu pochází ze stejné tkáně, která by vytvořila penis. Spouštěč pro vytvoření penisu namísto klitorisu je hormon testosteron.

Orgán je tvořen topořivými tělísky, tkání bohatou na krevní vlásečnice, zajišťující prokrvení, bohatou na nervová zakončení. Velmi dobře se proto hodí pro sexuální dráždění.

Vnější část klitorisu, takzvaná špička klitorisu, je zcela nebo částečně překryta předkožkou, podobně jako penis. U lidí vede tělo klitorisu několik centimetrů nahoru a vzad, předtím se rozbíhá do dvou ramen, takzvaný bérec. Ten má tvar písmene „V“ obráceného vzhůru nohama a vede kolem a uvnitř velkých stydkých pysků.

Většina klitorisu je zakrytá, vnější stimulace celého klitorisu může vést k hlubším sexuálním zážitkům. Jedno vysvětlení vaginálního orgazmu říká, že orgazmus pochází z vnější stimulace klitorisu během vaginálního styku, neboli penetrace.

V průběhu pohlavního vzrušení se klitoris zvětšuje, jak se topořivá tělíska plní krví. Těsně před orgazmem se erekce ještě zvětšuje.

Uznání existence

Lékařská literatura uznala existenci klitorisu poprvé v 16. století.

Renaldo Columbus přednášel chirurgii v Padově v Itálii, a v roce 1559 publikoval knihu nazvanou De re anatomica, ve které popsal „místo rozkoše ženy“. Columbus napsal: „Neboť nikdo nezná tyto výběžky a jejich funkci, je přípustno pojmenovávat věci mnou objevené, měly by být nazývány láska aneb Venušino potěšení.“

Columbův nástupce v Padově, Gabriele Falloppio, který objevil vaječníky, odporoval s tím, že prvenství za objevení klitorisu náleží jemu.

Caspar Bartholin, dánský anatom 17. století, odmítl obě tvrzení s tím, že klitoris byl znám lékařské vědě již od 2. století.

Ženská obřízka

Klitoris může být částečně nebo úplně odstraněn při ženské obřízce. Toto téma je ožehavé, mnoho zemí a kultur tuto tradici odsuzuje. Amnesty International odhaduje, že se každoročně provádí přes 2 miliony ženských obřízek, převážně v Africe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 150 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
loading...

Komentáře