KŘEČOVÉ ŽÍLY

Jak tyto potíže vznikají
Žíly dolních končetin vedou krev z nohou proti směru gravitace vzhůru do srdce. To je možné díky pumpování krve, které umožňuje pohyb svalů nohou při chůzi. Opačnému toku krve směrem dolů brání systém chlopní v žilách.
Obtíže s nateklými nohami a křečovými žilami většinou vznikají kvůli nedostatečně pevné žilní stěně a poškození žilních chlopní – krev se pak vrací dolů do končetin, kde se hromadí a zvyšuje tlak na žilní stěny, takže dochází k jejich poškození a otokům nohou.

Koho křečové žíly postihují
Křečovými žilami trpí častěji ženy, často ve spojitosti se zátěží v těhotenství nebo s hormonálními změnami. Riziko těchto problémů se také zvyšuje s narůstajícím věkem, kdy postupně dochází k oslabení pevnosti a pružnosti žilních stěn.
Důležitým rizikovým faktorem u těchto potíží je dědičnost – pokud trpí křečovými žilami oba Vaši rodiče, připravte se na to, že s velkou pravděpodobností se s nimi budete potýkat i Vy.

Co dále zvyšuje pravděpodobnost vzniku žilních problémů ?
Obezita
– Dlouhé stání nebo sezení (práce v sedě či ve stoje, mnohahodinové cesty autobusem, autem či letadlem, kdy delší dobu nedochází k pumpování krve do srdce)-
– Pokládání nohou křížem
– Nošení těžkých břemen
– Příliš těsné kalhoty a stažený pásek
– Vysoká okolní teplota (teplé klima či časté horké lázně totiž vyvolávají rozšiřování cév a snižování jejich pružnosti)
– Kouření

Jak křečové žíly léčit?
Při těchto potížích se nejčastěji používají kompresivní (stahovací) punčochy, které můžete zakoupit v každé lékárně. Punčochy svým stažením působí protitlakem na vnější strany žilních stěn, takže v době nošení zabraňují dalšímu rozšiřování žil.
K léčbě žilních problémů pacienti užívají i léky – tzv. venofarmaka, které posilují žilní stěnu a příznivě působí na její pružnost.
Další možností je chirurgická léčba, která umožňuje rozsáhlé křečové žíly operativně zcela odstranit (drobné žilky a metličky zmizí po napuštění speciálním roztokem).

Křečové žíly a pohyb
Aktivní pohyb, při kterém napomáháme pumpování krve z dolních končetin, je pro prevenci žilních onemocnění jednoznačně důležitý – ideálními aktivitami jsou především plavání, cyklistika, chůze, aqua aerobik aj.
Máte-li sklony ke vzniku těchto problémů, měli byste se vyvarovat větších tělesných otřesů, takže běh či lekce aerobiku s poskoky a výpady pro Vás příliš vhodné nejsou.
Pokud se však se cvičením přesto nechcete rozloučit, zvolte hodiny low-aerobiku (při nichž cvičitelka nejrůznější poskoky vynechává), nebo během lekce tyto prvky zkrátka vynechejte a místo nich zvolte jiné jednoduché prvky (např. místo pony či jacků provádějte obyčejný step-touch, march apod.). Stejně tak byste se měli vyvarovat cvičení s příliš těžkými činkami či tyčemi.
Při každé příležitosti nezapomeňte dávat nohy do zvýšené polohy, která brání hromadění krve v dolních končetinách.

Vhodné cviky pro prevenci žilních potíží:

Poloha v sedu či v lehu na zádech:
– Kroužení kotníky střídavě oběma směry
– Propínání a krčení prstů na nohou i celých nártů
Poloha v lehu na zádech:
– „Jízda na kole“ – přitahování pokrčené nohy k hrudníku, propnutí, přinožení a výměna druhé nohy

Autor: Michala L.

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout