Krev

Krevní plazma, bledě žlutá kapalina, ve které plavou krevní buňky, rozvádí živiny, například cukr a soli, do celého těla. Plazma obsahuje také hormony, složité chemické látky řídící většinu tělesných funkcí.
Krev pomáhá udržovat tělu stálou teplotu, protože šíří teplo vytvořené činností vnitřních orgánů až do špiček prstů nohou i rukou. Krví se také vyplavují z buněk do ledvin zplodiny metabolismu. Ledviny vyčistí krev z celého těla každých 5 minut.
Krev obsahuje :
Bledě žlutá kapalina zvaná krevní plazma tvoří 55 % krve. Plazma obsahuje z 90 % vodu, 10 % tvoří tisíce životně důležitých chemických sloučenin včetně vitaminů, hormonů, enzymů, i minerální látky, například sodík a draslík.
45 % se skládá z červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.
Krevní buňky mají krátký život. Červené krvinky žijí 100 až 125 dní, krevní destičky 10 dní a bílé krvinky pouze 6 až 9 dní. Většina krevních buněk vzniká v kostní dřeni, houbovité tkáni uvnitř kostí.
U novorozenců se na tvorbě krevních buněk podílejí všechny kosti. U dospělých lidí se tvoří červené krvinky, destičky a některé druhy bílých krvinek pouze v dlouhých kostech, třeba v kosti stehenní a v plochých kostech, jako je kost hrudní. V mízních uzlinách, zvláštních shlucích mízní tkáně, které jsou uložené na různých místech těla, vznikají další druhy bílých krvinek.
Krevní skupiny:
Existují 4 krevní skupiny – 0, A, B, AB.
Skupina A – může přijímat skupina A a skupinu 0.
Skupina B – je slučitelná se svou vlastní skupinou a skupinou 0.
Skupina AB –  může přijímat všechny skupiny.
Skupina 0 – „univerzální dárce" – ten krev může poskytnout všem, ale obdržet může pouze vlastní skupinu.

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout