Neplodnost

Tradiční čínská medicína již po staletí hledá příčiny nemocí a neplodnost může mít z jejího pohledu více důvodů.

Pokud neplodnost doprovázejí potíže jako zimomřivost a studené končetiny, opožďující se nebo vynechávající menstruace, časté močení, pocit chladu v podbřišku, dlouhotrvající průhledný vaginální výtok bez svědění, nechuť k sexu, často únav, atd… její příčinou bývá OSLABENÍ „JANGU LEDVIN“ a tím „zachlazení“ dráhy početí a dráhy života. Příčinou tohoto oslabení bývá jednak jistá konstituční predispozice, špatná výživa ve smyslu nadměrné konzumace ochlazujících potravin (např. mléčné výrobky, hodně zeleniny a ovoce…). Léčba je podle TČM – „doplnit jang a vypudit chlad“. Je nutná nejen cílená fytoterapie, ale také úprava jídelníčku ve smyslu preferovaní „zahřívajících“ typů potravin. Časté je užití metody zvané moxibusce – nahřívání předem vybraných akupunkturních bodů.

Pokud ale neplodnost doprovázejí potíže ve smyslu horkosti – předcházející se menstruace (o 6 a více dnů), odpolední horkost až dlouhodobě zvýšená teplota bez zjevné příčiny, noční pocení, horko „ 5 srdcí“ – dlaně + plosky + hrudník, neustálá žízeň a sucho v hrdle a ústech, hubnutí i při dostatečném stravovaní příčinou je vyčerpání „JINU LEDVIN“. Příčinou bývá kromě konstituční predispozice vyčerpávající práce (hlavně noční) a nedostatek odpočinku, opakované nebo špatně zaléčené horečnatá onemocnění v minulosti, nadměrná sexuální aktivita, preferování pálivých a vysušujících potravin. Léčbou je „doplnit a rozmnožit jin“ nejen fytoterapií, nutností je také změna jídelníčku a životního stylu.

Další neméně častou příčinou bývá „STAGNACE ENERGIE JATER“ – příčinou bývá emoční nerovnováha, nadměrnost nebo potlačování emocí. Neplodnost předcházejí časté menstruační potíže ve smyslu premenstruálního syndromu (bolestivá menstruace, rozpínání v prsou, předrážděnost a emoční nestabilita), celková nervozita, vnitřní napětí. U těchto žen se často projevuje „strach otěhotnět“. Léčba je zaměřená na „ zprůchodnění jater“, posílení sleziny – slinivky a regulace drah početí a života.K léčbě se užívá fytoterapie doplněná o akupunkturu, případně moxibusci.

Další příčinou bývá tzv. „STAGNACE KRVE“. (TČM považuje dostatečné prokrvovaní dělohy za nutný předpoklad plodnosti). Jedná se o nedostatečné proudění krve z důvodu jejího vyčerpání (z pohledu moderní medicíny často odpovídá anémii, nemusí to ale být vždy pravda.) – dalšími doprovodními příznaky bývají svítivě bílá pokožka, závratě, bušení srdce, dřevěnění končetin, sucho v ústech… Dalším důvodem stagnace bývá NEDOSTATEK ENERGIE nebo STAGNACE ENERGIE JATER (viz výše). Doprovodními příznaky bývají dysmenorhea – bolestivá menstruace s tmavou krví a mnohočetnými sraženinami, již opakované potraty v minulosti, endometrióza, cysty. Léčbou je „odstranit stagnaci a zlepšit cirkulaci“.

Nadměrná „AKUMULACE VLHKOSTI a HLENŮ“ bývá častou příčinou neplodnosti u žen s nadváhou. Doprovodními příznaky bývají lehké přibývaní na hmotnosti, plnost na hrudi, poruchy trávení, nadýmání, hojný vaginální výtok až tvarohovité konzistence, prodloužená nebo vynechávající menstruace. V léčbě je nutná úprava jídelníčku ve smyslu omezení zahleňujících potravin (mléčné výrobky, sladkosti, výrobky z bílé mouky…) Užívají se také byliny s vysušujícím účinkem a moxibusce.

Příčinou všech vyjmenovaných potíží bývá nejčastěji životní styl a také jeho změna s využitím přírodní lékárny může nabídnout jejich nápravu a opětovné navrácení plodnosti.

Komentáře