Poševní obtíže

Výtok může způsobit i tampon, který zůstane uvnitř po skončení menstruace, nebo dokonce infekce roupem dětským. Při poševní infekci se projevuje i svědění stydkých pysků.

Po přechodu může nedostatek hormonů způsobit suchost, podráždění a bolestivost pochvy, jakož i častou bolest při pohlavním styku. Otok a citlivost malých hlenových žlázek při ústí pochvy, známých jako Bartholinovy žlázky, se někde označují jako bartholinitida. Tyto žlázky mohou být postiženy zánětem, ale
rakovinový zvrat jim nehrozí. Primární rakovina pochvy je vzácná, zhoubné bujení se však do ní může rozšířit z krčku děložního. Pravidelnými výtěry by však měla být jakákoliv abnormalita odhalena daleko dříve, než dospěje do tohoto stadia.

Co doporučují terapeuti

HOMEOPATIE

Svépomoc – nabízí se několik léčebných postupů:

Svědění stydkých pysků – pokud tato oblast svědí a nepříjemně páchne, a když se tyto příznaky zhoršují za horka po umytí, lze zkusit Sulphur 6. U svědivého zarudnutí, kterému teplo přináší úlevu, použijte Rhus tox 6. Užívejte třikrát denně po dobu 14 dnů.

Suchost po přechodu – ke zvlhčení a zklidnění se používá krém Calendula. U žen, které mají sklon k zácpě a dechové obtíže, údajně pomáhá proti suchosti Bryonia 30. Pro ženy trpící plačtivou depresí se může osvědčit spíše Nat. Mur. V obou případech se homeopatikum užívá ráno a večer po dobu 14 dnů. Jestliže obtíže přetrvávají, vyhledejte pomoc školeného homeopata.

Bartholinitida – v raných fázích infekce, kdy je oblast horká, rudá a oteklá, se doporučuje Belladonna 30. Objeví-li se výtok žlutého hnisu a celá oblast je velmi citlivá, je vhodný Hepar sulph 30 . Oba tyto prostředky se užívají čtyřikrát denně po dobu tří až čtyř dnů.

Další alternativní metody

NATUROPATIE

Léčbu je vhodné konzultovat s odborníkem, často však pomáhají výplachy solným roztokem nebo aplikace živého jogurtu.

FYTOTERAPIE

Doporučuje se konzultovat s bylinkáři. Ti kromě lokálních sprch a výplachů podávají celkové léčebné prostředky, jež povzbuzují vylučování anebo hormonální aktivitu, aby obnovily přirozenou obranyschopnost pochvy.

Stanovisko klasického lékařství – Je-li výtok způsoben infekcí, odhalí příčinu laboratorní vyšetření výtěru z pochvy. V takovém případě se obvykle předepisují antibiotické nebo protiplísňové tablety či pesary. Poševní infekce, např. kandidóza, však mají bohužel sklon k recidivě. V prevenci recidivujících výtoků bývají alternativní postupy často neméně užitečné než konvenční medicína, ale pokud jimi trpíte, poraďte se nejdříve se svým lékařem, jenž musí vyloučit přítomnost cukrovky. U menopauzální vaginitidy předepisují lékaři estrogenní krém, který se pravidelně aplikuje do pochvy, anebo celkovou hormonální substituční léčbu. Naběhlé anebo zanícené Bartholinovy žlázky se ošetřují drobnou operací, ve které se vypouští tekutina nebo hnis.

Iva Hédlová podle knihy Alternativní medicína nakladatelství Readerś Digest

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout