Sex po porodu

Rozhodnout o obnovení pohlavního života by měli oba partneři sami, případně po poradě s lékařem.

Je ovšem třeba připomenout, že některé nedělky nemají o sex takový zájem jako před porodem – nebo dokonce zájem ztratily, až i získaly k němu odpor. Se ztrátou libida si však nedělky nemusí dělat starosti, s odstupem od porodu se libido vrací. Teprve, pokud by nezájem či odpor přetrvávaly, bude vhodné obrátit se na lékaře, gynekologa, případně sexuologa. Příčinou odmítání pohlavního styku může být strach z bolestí po zhojení poporodních poranění.

Partner by měl respektovat přání ženy a nenaléhat, mít pro ni porozumění s vědomím, že potíže jsou obvykle přechodné, a nevyvolávat konfliktní situace.

Sexuální život v období šestinedělí
V děloze probíhají v prvních týdnech po porodu hojivé děje; projevují se vylučováním očistků z rodidel.

U některých žen se v tu dobu zároveň hojí drobná poranění vzniklá na děložním čípku a na sliznici pochvy. Je třeba dopřát hojivým dějům klid a čas, tedy počkat se sexuálním životem. Přistupují k tomu ještě další důvody: pro mnohé ženy totiž bývá pohlavní styk v období šestinedělí bolestivý.

Nejzávažnějším důvodem je, že děložním hrdlem, kterým při porodu prošel plod a které se v šestinedělí teprve uzavírá, by snadno mohly při pohlavním styku proniknout bakterie z pochvy do děložní dutiny, případně až do vejcovodů, kde by mohly způsobit těžký zánět.

Po uplynutí šesti týdnů po porodu si dejte u svého ženského lékaře zkontrolovat zdravotní stav. Prohlédne vás a zkontroluje, zda se všechna porodní poranění zhojila. Budete-li si přát, poradí vám také, jaký druh antikoncepce by pro vás byl nejvhodnější. Pak teprve bude vhodné začít opět sexuální život.

Komentáře