ŽENSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY

Každá žena se narodí s vaječníky, které obsahují kolem 400 000 vajíček. Pouze malá část z nich během života uzraje a je uvolněna při ovulaci.

Vaječníky se při uvolňování vajíček měsíc co měsíc střídají, pokud je jeden odstraněn, druhý automaticky převezme jeho funkci.

Vejcovody – vejcovod spojuje vaječník s dělohou, je asi 10 cm dlouhý. Tudy putuje do dělohy vajíčko ať už oplodněné či nikoliv, tady také dochází ke spojení vajíčka a spermie

Vaječníky – jsou umístěny po obou stranách dělohy, mají tvar a velikost velké mandle, perleťovou barvu s nepravidelným povrchem posetým bílými jizvami. Vaječníky mají dvojí funkci – jednak hormonální (produkují estrogen a progesteron) , jednak uvolňují vajíčka.

Děloha – je umístěna zhruba uprostřed malé pánve. Je to sval růžové barvy a formy hrušky, který váží asi 100 gramů. V její dutině se každý měsíc vytváří sliznice v podobě měkké houbovité vrstvy prokrvené tkáně.Tato děložní výstelka se také nazývá endometrium.Jestliže se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zachytí se za tuto výstelku a zanoří se do ní. Pokud k oplození nedošlo, tak výstelka a vajíčko s krví odchází z těla pochvou ven – toto je menstruace.

Děložní hrdlo – spodní část dělohy neboli děložní hrdlo je viditelné pouhým okem při gynekologické prohlídce. Vypadá jako kulatý knoflík s otvorem uprostřed, který spojuje dělohu s vaginou.

Vagina – je dlouhá 7 až 10 centimetrů, široká 3 až 5 cm, spojuje vnější pohlavní orgány s dělohou.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS
Během puberty se začnou v mozku děvčete uvolňovat hormony (folikulostimulační – FSH a luteinizační – LH), které stimulují činnost vaječníků. Vaječníky začnou vyrábět hormony estrogen a progesteron, které umožní každý měsíc jednomu vajíčku uzrát a uvolnit se.

 

Celý proces vypadá takto – každý měsíc se z jednoho vaječníku uvolní zralé vajíčko, které pak vejcovodem putuje k děloze. Mezitím se děloha připravuje na přijetí vajíčka zesílením děložní výstelky. Pokud je vajíčko oplozeno, do hebké výstelky se zanoří,čerpá z ní výživu a vyvíjí se. Ve většině případů vajíčko oplodněno nebude – takže odumře a výstelka s krví a hlenem odchází z těla ven. K tomuto procesu dochází zhruba jednou za 28 dní až do menopauzy, ikdyž existují cykly delší a kratší, které jsou považovány za úplně normální.

Menstruační cyklus můžeme rozdělit do několika fází – 1. menstruační fáze – vyloučení sliznice a neoplodněného vajíčka z těla. Krvácení, které trvá zhruba 2 až 7 dní. 2. předovulační fáze – hypofýza (podvěsek mozkový) začne společně s vaječníky produkovat hormony. Vlivem estrogenu začně sílit děložní sliznice, začíná se připravovat na přijetí oplodněného vajíčka a začně se také produkovat hlen,
který má v ovulační fázi usnadnit spermiím průnik k vajíčku. Děložní hrdlo se otevírá a zkracuje. Zrají folikuly. 3. ovulační fáze – dochází k prudkému nárůstu LH hormonu. (který zachycují ovulační testery). Jeden folikul praskne a uvolní vajíčko. Uvolnění vajíčka z folikulu se nazývá ovulace. Zralé vajíčko je vypuzeno vaječníkem do vejcovodu a putuje dále do dělohy. Pokud se setká na cestě vejcovodem se spermiemi, může dojít k oplodnění.

Po uvolnění může být vajíčko oplodněno během dalších 12 až 24 hodin (někdy se uvádí i 36), poté zaniká. 4. předmenstruační fáze – jakmile je vajíčko vypuštěno, folikul se uzavře a přemění se na žluté tělísko. Hladina estrogenu klesá, ve zvýšené míře je produkován progesteron žlutým tělískem, které vzniká z prasklého folikulu, který dále stimuluje růst děložní sliznice. Pokud je vajíčko oplodněno, žluté tělísko produkuje progesteron a zesílená děložní sliznice bude schopna ochránit a vyživovat vznikající embryo. Jestlize nedojde k oplodnění, žluté tělísko se scvrkne a klesá produkce progesteronu. Následkem toho se děložní sliznice začne scvrkávat a krevní cévy se zmenší. Sníží se dodávky krve a tlustá vrstva děložní sliznice odumírá a bude vyplavena při menstruaci. Těsně před příchodem MS hladina progesteronu prudce klesá, žluté tělísko zaniká.

Oplozené vajíčko se buď zachytí na sliznici a dále se vyvíjí v zárodek nebo společně s
výstelkou odchází z těla pryč. Nastává znovu menstruační fáze.

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout