aknéAkné je kožní onemocnění charakteristické zánětem mazových žláz, nejvíce na obličeji, hrudníku a horní části zad. Akné postihuje především mládež (není to ovšem podmínkou) a úzce souvisí s hormonálními změnami. Má svá pravidla : v zimě propuká, na jaře poněkud odeznívá, v létě často úplně mizí – načež se celý cyklus opakuje.

Akné je kožní onemocnění charakteristické zánětem mazových žláz, nejvíce na obličeji, hrudníku a horní části zad. Akné postihuje především mládež (není to ovšem podmínkou) a úzce souvisí s hormonálními změnami. Má svá pravidla: v zimě propuká, na jaře poněkud odeznívá, v létě často úplně mizí – načež se celý cyklus opakuje.

K léčbě se zpravidla užívá zevních léčebných prostředků, v těžších případech se aplikují antibiotika nebo hormony. Výsledek bývá dobrý – bohužel však často krátkodobý. Také „vyštipování“, pokud je neprovádí odborník, nelze doporučit – mívá za následek rozšíření infekce ze zanícených mazových žláz do okolí. Rovněž přemíra slunce může spíše uškodit a není ku prospěchu ani chaotické užívání megadávek vitaminu C a dalších vitaminů.

Přírodní medicina uznává podíl dospívání na akné za důležitý, především ale spojuje trudovitost (a většinu obdobných kožních projevů) s vnitřním prostředím, konkrétně s játry a ledvinami. S tím, co postižený jí a pije, s avitaminózou B1, B2, B6, B12) a s dostatkem vitaminu A, zinku, křemíku a železa. Také orientální medicina (uvedeno pro srovnání) se s tímto názorem ztotožňuje. Navíc dodává, že osoby s akné často mívají "mastnou"pleť, mastící se vlasy a výskyt lupů – jednoznačný důsledek celkového přejídání a konzumace velkého množství tuků a cukru zvlášť. Obecně lze konstatovat, že přírodní postupy, uplatněné v plné šíři a dlouhodoběji, mívají dobré výsledky, často i tam, kde klasické postupy selhaly. První zlepšení se dostavuje už zhruba po měsíci.

Příklad komplexního přírodního postupu:
Pít (podle návodu) bylinný čaj AKNÉ TEA. Čaj podporuje hojení téměř všech kožních afekcí včetně akné, zlepšuje činnost jater a ledvin, zajišťuje zvýšené vylučování toxických odpadů. Upozornění : v prvních 3-4 dnech může dojít tzv."regresi", zdánlivému zhoršení, což je však naopak první příznak začínajícího uzdravování. Příznak toho , že ledviny intenzivněji vylučují.

Zajistit perfektní – denní – stolici, jako bezpodmínečnou součást vnitřní očisty. V případě potíží s vyměšováním užít originální (nenávykovou) indickou vlákninu PSYLLIUM Dr. POPOVA (rozpustné obaly semene jitrocele indického), které účinkuje již v průběhu několika dní. Při zácpě psyllium vydatně zapíjet.

Pozn.: zdravá stolice má mít tyto parametry: světlejší, nepáchnoucí, hustá zhruba jako jíl.

1x denně potírat místa s výskytem akné LNICOVOU mastí nebo TEA TREE mastí nebo TEA TREE KRÉMEM. Používat malé množství přípravku, jen tolik, aby přípravek hojil, ale současně umožnil pórům dýchat (dýchání je podmínkou zdravé pleti). Před nanesením přípravku opláchnout nemocná místa čistou teplou vodou a důkladně osušit. Mýdlo a pěnu pokud možno nepoužívat (mají tendenci póry „šlemovat“). V případě jejich použití pokožku před nanesením masti důkladně opláchnout.

Výrazně omezit konzumaci tučných mas, uzenin, tuků, olejů a plnotučných mléčných výrobků. Tyto potraviny patří k pravděpodobným příčinám vzniku ekzémů, mastné pleti, mastících se vlasů, lupů a tvorby akné (zánětu mazových žlázek).

Výrazně snížit konzumaci cukrovinek, čokolády, zavařenin, zákusků, sušenek a domácího sladkého pečiva. Dále spotřebu vajec – úplně vyloučit vejce smažená. Snížit spotřebu nápojů typu kofol a limonád, džusů a kečupu (obsahují „cizorodou“ chemii – především stabilizátory a barviva).

Naopak konzumovat: loupaná semena dýně a slunečnice, pšeničné klíčky, otruby, rozinky, meruňky, švestky, ořechy (vlašské a lískové) do měkka uvařený hrách a fazole, nať petržele, zelenou papriku, mrkev, špenát, salát, zralá rajčata, celozrnné pečivo, banány – velmi prospívají také směsi a mixované nápoje z vyjmenovaných potravin. Drožďové polévky a pomazánky.

Užívat 2x denně 2 tbl. BIFI PANGAMINU, pivovarského droždí s obsahem biotinu – vitaminu H (s oprávněnou přezdívkou "přítel lidské pokožky"). Vyhovují bílé neslazené jogurty a nízkotučný tvaroh.

Autoři článku:
RNDr. Pavel Popov

*všechny výrobky Dr.Popov najdete v internetovém obchůdku AnnaDea

Komentáře