Aloe vera je biologicky aktivní směs více než 200 látek, mimo jiné obsahuje celou řadu látek, které jsou účinné proti histaminu a proti bradykininu. Právě tyto látky jsou zodpovědné za část projevů alergie. Jak tedy používat aloe vera u alergiků?

Nejvyšší  čas  na  užívání  aloe  vera – alergie  jsou  za  dveřmi –  použijme  prevenci

Alergické stavy

Alergii můžeme definovat jako přehnanou reakci organizmu na různé vlivy okolí. Může jít o různé příčinné souvislosti – potraviny, rostliny, zvířata. V podstatě může být příčinou alergické reakce cokoli. Alergie jsou stále častější a existují i předpovědi, že není daleko doba, kdy všichni lidé na zeměkouli budou alergici. Možná je tahle vize přehnaná, ale faktem zůstává, že počet alergických lidí každým rokem vzrůstá.

Určitě se mnou budete souhlasit, že nejjednodušším řešením by bylo odstranění látek, které způsobují alergie, tzv. alergenů, z našeho světa. Ale to bohužel není tak jednoduché. Alergenů je obrovské množství a ne každý člověk reaguje stejně. Mnohé látky, které někomu nepůsobí žádné problémy, mohou jinému člověku přivodit alergické projevy.

Obrazně řečeno, člověk může být alergický i na houpání v křesle. Jak se alergie projevuje? Může mít velmi rozmanité podoby, namátkou jmenujme

sennou rýmu, alergický zánět spojivek, alergické vyrážky, ekzémy nebo astma bronchiale (u dětí).

Moderní medicína nabízí vynikající diagnostické i léčebné prostředky. Přesto však alergické stavy stále znepříjemňují život mnoha lidem. Proto bych chtěl doporučit prostředek, s nímž mám velmi dobré zkušenosti ve své lékařské praxi aloe vera.

Jaké jsou účinky aloe vera u alergických stavů?

Aloe vera je biologicky aktivní směs více než 200 látek, mimo jiné obsahuje celou řadu látek, které jsou účinné proti histaminu a proti bradykininu. Právě tyto látky jsou zodpovědné za část projevů alergie. Jak tedy používat aloe vera u alergiků?

Alergická rýma, alergický zánět spojivek

Tato alergická onemocnění se často projevují sezónně, zejména v souvislosti se stavem přírody. Nejvíce onemocnění se projeví zejména na jaře, kdy celá příroda rozkvétá. Jsou však jedinci, kteří mají přesně stanovenou diagnózu, na kterou rostlinu jsou alergičtí, a ví, kdy tato rostlina kvete. Takže první možností je vyhnout se rostlinám, které způsobují alergii. V reálném životě to však není tak jednoduché, nemůžeme se uzavřít do skleněného zvonu a přečkat dobu květu příslušné rostliny.

Těsně před sezónou nebo na jaře se doporučuje začít s pitím přípravků ve formě aloe gelu nebo aloe nektaru.

Alergický výtok z nosu a spojivek

Doporučuji 3 – 4 x denně kapat do nosu nebo do spojivkového vaku kapky s obsahem aloe vera.

Může to chvíli mírně štípat, ale tento pocit rychle vystřídá úleva.

Alergické kožní záněty, např. kontaktní ekzém

Na lokální kožní projevy je skvělý prostředek s aloe vera ve formě spreje.

Na alergické vyrážky (např. i po štípnutí hmyzem) nastříkáme sprej a nepříjemné pocity svědění velmi rychle zmizí, rychle ustupuje i otok a vyrážka.

Dalším výborným prostředkem na lokální alergické projevy je to vodnatý gel z aloe vera, který velmi rychle tlumí svědění a otok a zčervenání se rychle ztrácí. Můžeme použít i na tlumení svědění a zápalu u lupénky.

MUDr. Ladislav Pásztor, praktický lékař


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015