Zase máte chuť na cigáro, i když jste to už 2 dny vydrželi? Už jste zahodili třetí krabičku a teď ji jdete vytáhnout z odpadkového koše? Je 22:37 a všechny obchody už mají zavřeno, ale vy neváháte obléci tepláky a skočit si pro cigára do 10 minut vzdálené zaplivané hospody, kam by Vás nikdo nikdy normálně nedostal? 

Neváháte prohledat všechny kapsy i v oblečení z jiného ročního období v naději, že najdete jedno pomuchlané, vydrolené, zvětralé, ale přece jen žváro? Trefilli jsme se? Bodejť by ne – taky jsme kouřili. Zkuste některou z následujících rad …

Je právě jedna z nebezpečných chvil, kdy máte chuť na cigaretu, přestože již delší dobu nekouříte. Je-li do možné, věnujte se nějaké činnosti, která vám, chuť na cigaretu odvede.

Vyjděte ven, napřimte se a zhluboka dýchejte. Dostane se vám do plic více vzduchu a po několika minutách by se chuť na cigaretu měla zmenšit.

Vyjmenujte si znovu důvody, proč chcete s kouřením přestat. Chcete je všechny zavrhnout kvůli jediné cigaretě?

Přejděte na nekuřácké pracoviště.

Řekněte si, že nevykouříte právě tuto cigaretu. Nemyslete na budoucnost, myslete na přítomný okamžik a přítomnou situaci.

Odpovězte na dopis nebo telefonicky vyřiďte záležitost, kterou jste dlouho odkládali.

Vypijte velkou sklenici ovocné šťávy nebo vody. Máte-li chuť, snězte něco s vysokým obsahem bílkovin, např. sýrový sendvič.

Vezněte si kousek žvýkačky bez cukru. Někomu pomáhají také sedativa nebo tabletky proti kouření, ale rozhodně ne všem. Poraďte se o tom s lékařem.

  • Uvědomte si, že jediná cigareta vám zúží tepny, zvýší krevní tlak a zatíží srdce na jeden a půl hodiny.

    Iva Hédlová podle Reader ´s Digest