Bylinková voda na vlasy
Jednu lžíci kořene lopuchu povaříme 5 minut na mírném ohni v 1/4 1 vody, přidáme lžíci čajové směsi z natě kopřivy, listu ořechu a břízy. Necháme přikryté vychladnout. Tímto odvarem masírujeme pokožku hlavy a necháme delší dobu působit.

Bylinková tinktura na vlasy

Stejné díly Čerstvé nebo sušené natě kopřivy a levandule zalijeme lihem, aby byla droga dobře ponořená. Necháme na slunném místě 2-3 týdny macerovat. Tinkturu před použitím zředíme vodou v poměru 1:1 a vmasírujeme do vlasové pokožky.

Bylinkový ocet na vlasy

Uděláme směs ze čtyř dílů listu břízy, dvou dílů natě kopřivy a jednoho dílu natě levandule. Dvanáct lžic této směsi zalijeme 11 vinného octa. Necháme 10-12 dní macerovat, občas protřeseme. Scedíme, jeden díl octa zředíme dvěma díly vody a vtíráme do vlasové pokožky.

Bylinkový ocet na suché vlasy

Smícháme stejné díly roztlučeného kořene proskurníku, květů heřmánku a lupínků růže. Dáme do láhve, zalijeme jablečným octem, aby byla droga dobře ponořená, a necháme za občasného protřesení 2-3 týdny macerovat. Scedíme do čisté láhve. Po umytí vlasů dáme 2 lžíce octa do 1/4 1 vody a přelijeme vlasy.

Kopřivové tužidlo na vlasy

Dvě lžíce nasekané natě kopřivy krátce povaříme v 2 dl vody Necháme přikryté vyluhovat a scedíme. Přidáme 2 lžíce medu, zamícháme a používáme jako běžné tužidlo na vlasy.

 

Iva Hédlová podle: Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

Komentáře