Klimakterium je období kolem 50. roku života každé ženy, kdy v této době u ženy končí reprodukční fáze, ukončuje se menstruace a dochází k úbytku vaječníkových hormonů (estrogenů), což vede k relativnímu nadbytku mužského hormonu (testosteronu). Z pohledu tradiční čínské medicíny dochází k úbytku YIN, zvláště pak v dráze ledvin, jater a srdci. Situaci si můžeme přirovnat k úbytku oleje a vody v motoru, který se pak velice snadno přehřívá. A právě toto "přehřívání" je u žen vyjádřeno různými příznaky, nejčastěji však návaly, které se rády opakují. Rovněž se objevují i pocity horka, nadměrné pocení, zvláště v noci, bušení srdce, nervozita, podrážděnost, přecitlivělost, pocit sucha v ústech, nespavost, probouzení se v noci, divoké rušivé sny, pocit horka v tzv. 5 srdcích tj. v dlaních, ploskách a na hrudi. Dle čínské medicíny se jedná o falešné tzv. pseudohorko, které je způsobeno právě nedostatkem YIN, přičemž YANG je v normě. YIN si můžeme představit jako vodu a YANG jako oheň. V případě úbytku YIN (vody) se YANG (oheň) dostává do relativního nadbytku, není vyrovnáván, není "ukotven" YIN (vodou) a snadno jakoby pluje nad hladinou, občas se náhle vzedme, což v praxi představuje všechny ty návaly a náhlá bušení srdce, náhlé změny nálady apod.

Klimakterium není nemoc
V zásadě jde o fyziologický stav, normální fyziologickou přeměnu v ženském životě z období plodného do období neplodného. Ženy, které mají dostatečnou "výbavu" či rezervu jinu nemají v tomto období potíže. Většina žen se však s určitou nepohodou setkává a to vždy závisí na celkové síle YIN, a to hlavně ledvinového YIN. YIN ledvin může být oslaben v tomto případě hlavně emočním stresem, který je také zároveň nejčastější příčinou všech problémů v přechodu. Obavy, strach, trápení, soužení, starosti – to vše oslabuje YIN ledvin, který dále nevyživuje YIN srdce a jater, což se projevuje dalšími příznaky jako je bušení srdce, nespavost, závratě, bolesti hlavy apod.
Druhou hlavní příčinou oslabeného YIN ledvin je přepracování. Zde je tím myšlena dlouhotrvající práce bez náležitého odpočinku, práce na noční směně, obvykle ještě kombinovaná s nepravidelným stravováním a spánkem. Rovněž ženy, které rodily více dětí či brzy po sobě mají tendenci k oslabenému YIN.

Jak žena pozná přechod?
Může se objevit nepravidelnost v menstruaci, která může býti jak slabá, tak silná, předčasná či opožděná. Příznaky, jež tento stav doprovázejí, můžeme klasifikovat podle orgánů a tkání, které jsou postiženy:

Mozek: návaly horka, deprese, strach, únava, letargie, podrážděnost, nervozita, nespavost, zapomnětlivost, snížená koncentrace, bolesti hlavy.
Srdce: bušení srdce, srdeční arytmie, nemoci koronárních cév, ischemická choroba srdeční, angina pectoris.
Cévy: aterosklerosa
Kosti: osteoporosa
Kůže: tenká, svědivá, pomalu se hojící
Pochva: suchá vagina a ubývání sliznice

Trocha poezie nikoho nezabije
Pro lepší představu o úloze jinu v těle ženy uvedu názorný příklad: představte si jabloň, která má již svůj vrchol plodnosti za sebou, již neplodí žádná jablka a pomalu usychá. V minulosti tato jabloň dávala každý rok hojnou úrodu, ale nyní již odpočívá. Míza vysychá, větve jsou sušší a křehčí a snadno podlehnou nárazům větru, které co chvíli cloumají stromkem, až se zdá, že ho vyvrátí z kořenů.. Takhle poeticky je možné představit si ženu v přechodu, které po letech práce a po několika porodech "vysychá míza" a je zranitelnější, křehká a sušší. Podle toho se v tradiční čínské medicíně odvíjí i léčba – stromek je potřeba zalít, vyživit, dodat mízu, uvázat kůlek…

Není léčba jako léčba
Západní medicína používá na tyto obtíže v přechodu hormonální estrogenové léky… Tyto hormony (dle tradiční čínské medicíny) převádí tělo jakoby trikem na myšlenku, že ovulace (zrání vajíčka) stále ještě probíhá (díky estrogenům), ale nevyživují YIN a neposilují esenci ledvin. To znamená, že se jedná o substituční léčbu, ale ne o léčbu posilující, kterou organizmus ženy v této době tolik potřebuje. Hormony v tomto případě mají za úkol snížit nastavený reostat, aby se motor tak snadno nepřehříval, ale již nedoplňují vodu a olej do motoru, takže u ženy stále dominuje "sucho a horko" z nedostatku YIN.

Komplementární (doplňková) a tedy i tradiční čínská medicína se snaží řešit tyto potíže komplexně a příčinně. Vhodné je užívat potraviny, jež obsahují nenasycené esenciální aminokyselin, kupř. brutnák, luštěninu lucerna, 2 vlašské ořechy denně, propolis či pupalkový olej. Příznivě působí potraviny chladné a hořké povahy, které snižují horko a ochlazují, dále potraviny vlhké, které zvlhčují sucho. Doporučované jsou obzvláště jarní a letní zelené saláty, čekanka, endivie, lilek, okurka, meloun, dýně, mořské řasy. Naopak nedoporučované potraviny jsou z oblasti horkých a suchých jídel jako jsou např. ostrá, smažená, grilovaná jídla, alkohol apod. Sami jistě znáte ženy, které po kapce alkoholu okamžitě zčervenají v oblasti obličeje a dekoltu a uvolňují si knoflíčky na krku (a nemusí býti zrovna již v přechodu!). To je vždy známka falešného horka v ledvinách, které pochází z nedostatečného YIN ledvin.

Komentáře