Kdo by neznal krásný fialový kámen různých odstínů, který zdobí šperky již mnoho staletí. Je mu přisuzována řada pozitivních vlastností, které si ceníme dodnes. Podívejte se s námi, jaké vlastnosti to jsou a také na pár tipů, jak ametyst nosit.

Původ ametystu a jeho naleziště

Naleziště ametystu, který se řadí mezi drahé kameny jsou různě po světě. Ta největší se však nacházejí zejména v Brazílii, Uruguayi, Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Rusku, ale i v Namibii či Velké Británii. V přírodě se nachází uvnitř zásaditých hornin a je odrůdou křemene.

Počátky užívání ametystu ve šperkařství naleznete již v období starověku, odkud se také některé exponáty zachovaly. V této době byl ametyst velmi populární v Egyptě či Sumeru. K nám do Čech dorazily ametysty o poznání později, a to až v období středověku, kdy jsou poprvé vyobrazeny na dobových malbách.

Vzhled ametystu

Nejkvalitnější ametysty mají fialovou barvu, některé jsou jen světlounce fialové až průhledné, právě ty patří v současné době mezi nejoblíbenější. Ametysty z méně kvalitních nalezišť mají purpurové zbarvení. Různé barevné varianty ametystu si můžete prohlédnout i na https://www.klenottv.cz.

Jaké vlastnosti jsou ametystu přisuzovány

Ametyst je považován za velmi mocný kámen, který má silnou ochranou moc, svému nositeli by měl dodávat optimismus, schopnost se správně rozhodnout a posilovat loajalitu a lásku. Rovněž je mu přisuzován antistresový účinek a měl by tišit strach, vztek a zlobu. Samozřejmě, že můžete najít různé výklady jeho schopností, ale ty výše uvedené jsou shodné.

Jak nosit ametyst

Ametyst patří mezi tvrdší drahé kameny a je možné jej nosit v jeho obroušené formě jako šperk. Vypadá dokonale jako výrazný přívěšek, v prstenu, ale i v náušnicích. Co se týče jeho kombinace s drahými kovy populární světlý ametyst nejlépe vynikne ve stříbře či bílém zlatě. Ty totiž podtrhují jeho rozličné odlesky a něžnou krásu. Výrazně fialový ametyst pak vypadá nádherně i ve žlutém nebo růžovém zlatě. Sluší mu však i kombinace se zirkony či brilianty. I proto patří k velmi oblíbeným drahým kamenům.

Ametyst je drahý kámen, který je vhodný i pro denní nošení. Dá se skvěle kombinovat s outfitem ležérní elegance, ale i se společenským oblečením.

Kdy darovat ametyst

K darování ametystu se sice nevážou nijak hluboce zakořeněné tradice, ale je vhodným dárkem, pro ty, na kterých vám záleží. Díky ametystu jim můžete ukázat, že jste tady pro ně i v těžkých časech a že to určitě zvládnou. Šperky z ametystu mohou být vybroušeny do různých tvarů a můžete jej tak darovat ve tvaru srdce třeba z lásky.