Otoky končetin se zpravidla nevyskytují u zcela zdravých jedinců. Naopak jde o signál, že s naším tělem něco není zcela v pořádku. Jak tyto signály interpretovat? Podívali jsme se, co se vám tělo možná snaží naznačit.

Váš jídelníček není v pořádku

Jedním z důvodů, proč máte oteklé nohy, může být nevhodný jídelníček. Pokud jste v podnicích nabízejících rychlé občerstvení jako doma, v obchodech kupujete především instantní a hotové pokrmy a do toho konzumujete spoustu sladkostí, uzenin a dalších nezdravých výrobků, tělo už vám možná říká, že byste měli s tímto stavem něco dělat.

Kromě toho, že nadměrná konzumace soli může v těle zadržovat vodu, můžete mít problém s cholesterolem, krevním oběhem, objevit se může cukrovka.

Problematický je také alkohol, slazené nápoje či nadměrná konzumace kofeinu.

Proto se pokuste svůj jídelníček postupně změnit tak, abyste dodržovali obecné zásady zdravého stravování.

Hýbejte se – stačit může i chůze

Máte-li sedavé zaměstnání a po večerech vysedáváte u piva či doma u televize, může být příčinou vašich oteklých končetin nedostatek pohybu. Krevnímu i lymfatickému oběhu vašeho těla prospěje pravidelný pohyb. Nemusíte se ale hned strhat, i obyčejná ranní či večerní procházka vašemu tělu ohromně prospěje.

Pokud vás již otoky aktuálně trápí, pohyb může být komplikovaný. Postupnými krůčky se ale můžete dostat znovu do kondice. V kombinaci se zdravým jídelníčkem shodíte přebytečná kila a váš zdravotní stav se začne lepšit.

Onemocnění orgánů

Vážnějším důvodem, který způsobuje otoky končetin, jsou potíže s orgány. Na vině jsou nejčastěji játra či ledviny, jejichž zhoršená kondice může mít za následek zadržování vody v těle. Máte-li podezření, že s vaším organismem není v tomto ohledu něco v pořádku, raději neprodleně navštivte lékaře. Ohroženi nejsou zdaleka jen alkoholici či obézní lidé, někdy se mohou problémy objevit i u jinak zcela zdravého jedince.

Hormonální nerovnováha

V některých případech se mohou otoky objevit v případě hormonální nerovnováhy. Platí to především pro ženy, na vině mohou být těhotenství či menopauza. Jsou-li problémy většího rázu, navštivte lékaře. Jinak je pravděpodobné, že otoky postupně odezní, až se hormony opět ustálí na správných hladinách.

Užíváte nové léky?

Vedlejším účinkem mnoha léků jsou otoky. Příkladem mohou být kortikoidy, ale i další skupiny léků. Jestliže vám lékař takové léky nasadil a vy máte z vedlejších účinků obavy, ihned lékaře kontaktujte a problém s ním konzultujte.

Lukáš Jirsa

Copywriter

Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015