K snídani vajíčka s kuřecím masem, k obědu tatarák, ke svačině hrst borůvek a na večeři rybu s trochou zeleniny. I tak může vypadat paleo dieta – stravovací styl, který řada lidí označuje za vyslovený zázrak. Je ale jejich nadšení oprávněné?

Málokterý stravovací styl se v posledních letech těší takové popularitě jako paleo dieta. Propagují ji celebrity, populární YouTubeři i instagramové modelky a zdá se, že jde o univerzální odpověď (téměř) na všechno.

„Zhubli jsme a je nám líp,“ shodují se propagátoři paleo diety, když její výhody popisují. Je ale paleo skutečně takový zázrak?

Paleo dieta a vliv na zdraví

Na začátek si řekněme to nejdůležitější. Paleo dieta, na rozdíl od mnoha jiných populárních stravovacích diet, rozhodně není žádný moderní výmysl. Naopak. Přímo se totiž inspiruje jídelníčkem pravěkých lovců a sběračů – tedy stravou, kterou jsme coby lidstvo konzumovali po statisíce let a díky které jsme se vyvinuli do dnešní, moderní podoby.

Do centra zájmu se tento způsob stravování opět dostal v 70. letech minulého století a jeho popularita od té doby neklesá. Není divu. Podle studií má paleo dieta mnoho pozitivních účinků, které opakovaně potvrzují i vědecké studie: nejenže jde o účinnou prevenci před civilizačními chorobami, navíc může výrazně pomoct i při léčbě už rozvinutých onemocnění – za všechny zmiňme například akné, ekzémy, diabetes, psychické problémy, poruchy štítné žlázy nebo trávicí obtíže.

Opravdu se po paleu hubne?

Z tohoto výčtu by se mohlo zdát, že si paleo dietu oblíbili pouze „cukrovkáři“ a „atopici“. Pravdou ale je, že je stále populárnější i mezi lidmi, kteří jsou (alespoň na první pohled) zdraví a kteří mají jediný cíl – zhubnout.

Důvod? Paleo dieta spoléhá výhradně na „přirozené“ suroviny (jako jsou maso, vejce, ovoce, zelenina nebo ořechy a semínka), a naopak zcela vylučuje „moderní stravu“ (od průmyslově zpracovaných potravin přes mléčné výrobky až po obiloviny a luštěniny). Kompletní přehled povolených a zakázaných potravin v paleu najdete například na této stránce.

Podtrženo, sečteno: základem paleo diety jsou z velké části bílkoviny. Těmi se nelze přejíst, urychlují metabolismus, podporují spalování kalorií, potlačují chuť k jídlu, zahánějí hlad mezi jídly a také zlepšují citlivost na inzulin. S paleo dietou tak obvykle stačí pohlídat si celkový kalorický příjem a kila na váze budou mizet sama.

Paleo, lowcarb, primal, nebo keto?

Mimochodem, při hledání informací o paleo stravě na internetu buďte opatrní. Řada článků ji totiž často mylně zaměňuje s jinými, byť na první pohled velmi podobnými stravovacími styly: lowcarb, keto a primal. A v čem že se od nich paleo dieta liší?

Paleo vs. nízkosacharidové dieta

Přestože přechodem na paleo stravu výrazně snížíte příjem sacharidů, nemusíte se nutně dostat až na hranici lowcarb, která bývá kolem 130 g sacharidů na den. Obecně platí, že při paleo způsobu stravování počítání makroživin vůbec řešit nemusíte. Při paleo si navíc můžete dopřát sladší druhy ovoce, naopak lowcarb umožňuje do jídelníčku zařadit některé mléčné výrobky.

Paleo vs. keto dieta

Přestože toho mají paleo a keto hodně společného (oba stravovací styly například zcela eliminují obiloviny z jídelníčku, a naopak vsázejí na bílkoviny a tuky), v praxi se liší. Hlavní rozdíl přitom spočívá v počítání makroživin – zatímco keto dieta vyžaduje důsledné počítání sacharidů, bílkovin a tuků (přičemž výpadek sacharidů nahrazuje zvýšeným příjmem tuků), paleo dieta je spíše životním stylem, který počítání maker nevyžaduje. Keto tak funguje jako krátkodobá a velmi přísná dieta, zatímco paleo je možné bez problémů dodržovat dlouhodobě.

Paleo vs. primal

Primal strava z palea přímo vychází, a obě diety tak mají leccos společného. Na rozdíl od palea ale primal povoluje i některé mléčné produkty nebo třeba hořkou čokoládu.

Je možné jíst paleo celý život?

Nebojte se slova „dieta“. Navzdory tomuto rozšířenému označení není paleo ani tak dieta, jako spíš dlouhodobý životní styl – založený na vyvážené, přirozené a zdravé stravě, plné prospěšných živin. I proto je vhodný téměř pro kohokoliv: ať už jste výkonnostní sportovec, nebo třeba maminka, která právě kojí.

A že nevíte, jak paleo jídelníčkem začít? Inspirujte se třeba krabičkovou dietou, která se zaměřuje na paleo. Když vám bude paleo z krabičky chutnat, můžete se naučit celou řadu nových receptů, které později zapojíte do svého kuchařského repertoáru.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015