starý muž a dítěVýzkumy ukazují, že nejdéle žijí lidé, kteří chovají zvířata, často se milují, vydělávají hodně peněz a jsou optimistického založení. V roce 1920 byl evropský věkový průměr 54 let, v současnosti se udává evropský věkový průměr 78 let. Za prodlužující se délku života vděčí lidé lepší zdravotní péči, hygieně, stravování a dalším faktorům.

Existují však další způsoby, jak si prodloužit život, a nemusí jít jen o obligátní příkazy: nekuřte, nepijte, stravujte se zdravě.  Víte, které nečekané věci vám pomohou oslavit sté narozeniny?

Nespěte příliš
Konečně máte důvod nevypínat budík. Lidé, kteří spí příliš dlouho si snižují délku života. Ukázaly to výsledky psychiatrické studie, kterou citoval magazín Forbes. Podle ní umírají lidé, kteří spí víc než osm hodin denně, v průměru o několik let dříve. Na druhou stranu na tom nejsou o nic lépe ani vytrvalí "flamendři", protože délka života se snižuje i u lidí, kteří spí méně než čtyři hodiny denně. Podle výzkumu na tom byli nejlépe ti lidé, kteří spí mezi šesti a sedmi hodinami za noc.

Vsaďte na optimismus
To, jestli jste optimisticky nebo pesimisticky založení, neovlivňuje jen váš pohled na život, ale i jeho délku. V roce 2002 dělali psychologové z kliniky v Rochesteru výzkum, při němž se zjistilo, že u optimistů se riziko předčasného úmrtí snižuje až o polovinu v porovnání s lidmi, kteří jsou pesimistického založení. "Přesný mechanismus toho, jak osobnostní založení souvisí se zdravotním stavem, není ještě zcela známo," říká doktor Toshihiko Matur, který výzkum vedl."Nejpravděpodobnějším vysvětlením však je, že pesimismus s sebou nese velkou míru stresu i depresí, které se negativně odrážejí na tělesném zdraví."

Buďte bohatí
Z amerických statistik vyplývá, že 24% Američanů, jejichž roční rodinný příjem je menší než dvacet tisíc dolarů, trpí nějakým chronickým onemocněním. Zatímco s těmito zdravotními obtížemi se potýká jen 6% těch, kteří vydělávají víc než pětasedmdesát tisíc dolarů ročně. Obecně lze říci, že čím nižší příjmy a vzdělání, tím horší zdravotní stav. Odborníci to vysvětlují tím, že lidé s vyššími příjmy si mohou dovolit lepší jídlo, bydlení a v neposlední řadě i kvalitnější zdravotní péči. Mají také lepší přístup k nejrůznějším zdravotnickým novinkám. Ačkoli jsou lidé s vysokými příjmy současně i ve vedoucích pozicích a jsou tudíž vystaveni větší míře stresu, vliv finančního zajištění na zdravotní stav se ukazuje jako důležitější.

Usmívejte se
Nejen smích, ale i pouhé usmívání se, snižuje hladinu stresových hormonů, jako je adrenalin a kortisol. Při smíchu se vyplavují navíc endorfiny, takzvané hormony štěstí. Smích prospívá krevnímu oběhu a působí jako vynikající prevence proti srdečním onemocněním.

Pořiďte si zvíře
Lidé, kteří vlastní zvířecího mazlíčka, a speciálně pokud chovají psa, jsou méně ve stresu a chodí méně často k lékaři. Výsledky studií, které zveřejnil Forbes, ukazují, že lidé vlastnící zvířecí miláčky mají o 12% větší šanci, že přežijí srdeční záchvat. Lidé chovající zvířata mají také nižší krevní tlak. Údajně je to způsobeno tím, že nemají depresi a častěji se smějí, majitelé psů mají také významně více pohybu.

Dopřejte si víc sexu
Výzkumy ukazují, že lidé, kteří se často milují, žijí delší dobu. Příčinou není sex sám o sobě, ale skutečnost, že při něm klesá hladina stresu a lidé se cítí šťastnější a relaxovaní. To všechno jsou přitom faktory, které snižují krevní tlak a působí tak jako vynikající prevence proti mrtvici a srdečním nemocem.

Nevztekejte se
Odborníci dokázali, že muži, kteří na stres reagují agresí a vztekem, mají třikrát větší pravděpodobnost, že je postihne srdeční onemocnění, než muži, kteří se nerozčilují. U mužů ve věku nad 55 let se tato pravděpodobnost zvyšuje už dokonce šestkrát.

Autor: bad, iDnes

 

Komentáře