V chladném počasí, které se nezadržitelně blíží, lidem často rozpraská kůže. Někdy se kůže i zanítí a nesnese pak mytí mýdlem. Vítr a zima mohou poškodit rty, které pak popraskají a zanítí se.

Co doporučují terapeuti

LIDOVÉ LÉKAŘSTVÍ

Suchá a rozpraskaná kůže se už od středověku ošetřuje pleťovými maskami – především z hlíny bohaté na jíl. Masky údajně zjemňují kůži a tím, jak hlína vysychá a smršťuje se, odstraňují nečistoty a svrchní vrstvu odumřelých kožních buněk. Masky lze zakoupit v lékárnách a ve specializovaných obchodech. Nesmí se užívat při zánětu.

Glycerin smíchaný s růžovou vodou prý brání hrubnutí a praskání pokožky rukou i v tom nejchladnějším počasí. Směs pečlivě vetřeme do pokožky prstů a hřbetů rukou, které potom osušíme papírovým ubrouskem. Pro ošetření velmi jemné kůže použijeme směs dvou dílů kakaového másla a jednoho dílu čistého olivového oleje, kterou jemně vetřeme do pokožky.

AROMATERAPIE

Často se doporučuje sumaterské benzoe a pačuli, pomáhá i levandule a pelargónie. Do 50 ml rostlinného oleje přidejte 15-20 kapek některé z těchto esencí a pak naneste na kůži.

STANOVISKO KLASICKÉHO LÉKAŘSTVÍ

Většina lékařů si myslí, než není třeba užívat nic víc než vhodné speciální krémy, pleťové vody a balzámy na rty, které se prodávají v lékárnách. Ochranný krém, jež se nanáší před počátkem práce, může pomoci lidem, kteří si často namáčejí ruce, např. ženám v domácnosti, kuchařům apod.

Jinak by měl stačit běžný základní či chladivý pleťový krém. Testy prokázaly, že je také účinný lanolinový krém, protože se ale vyrábí z tuku ovčí vlny, někteří lidé na něj mohou být alergičtí.

Co doporučuje Studio Hedis

Z praxe máme vyzkoušeno, že pokožka zásadně není vysušená a nepraská při pravidelném užívání aloe vera gelu, byť v malém množství. Organismus tak nejen vyčistí, ale zároveň má vynikající vliv na kvalitu pokožky. Jde o tzv. vnitřní kosmetiku. Ani nejlepší kosmetický krém nebo přípravek neudělá s pokožkou takový zázrak jako aloe vera gel.

V případě popraskaných rtů je velice užiteční Aloe Lips, který se dá kromě ochrany pokožky na rtech použít i na malé ranky, štípnutí, vynikající je i při léčbě hemoroidů. 

Iva Hédlová podle Reader´s Digest

Komentáře