Kartáček má být měkký, aby dlouhodobým používáním nepoškozoval zuby ani dáseň. Není pravda, že měkký kartáček zuby nevyčistí. Je však potřeba kartáček vyměnit alespoň 3 krát ročně, tak abychom nikdy nepoužívali opotřebovaný a rozježený kartáček. Po použití je třeba kartáček důkladně vypláchnout horkou vodou a uložit ho samostatně do kelímku nebo držáku hlavičkou nahoru, aby se vlákna dobře vysušila a nedocházelo k jejich plesnivění. Jednotlivé kartáčky by se neměly navzájem dotýkat, aby nedocházelo k přenosu bakterií.

Mezizubní kartáček
Na trhu najdete celou řadu těchto kartáčků. Bude však nejlepší pokud vám s jeho výběrem poradí odborník.

Jednosvazkový kartáček
Vaše zuby můžete čistit i jednotlivě a jemně z každé strany. Toho nejlépe docílíte s jednosvazkovým kartáčkem, se kterým je možné dobře manévrovat okolo každého jednotlivého zubu. Tyto kartáčky jsou ideální pro čištění špatně dostupných míst, například zadních plošek zubů. Vhodné jsou rovněž u zubních náhrad. 

Dentální nitě
Dentální nitě se vyrábějí v různých tloušťkách, mohou být voskované nebo teflonové. Také se vyrábějí nitě s obsahem fluoridu nebo mentolovou příchutí. Při jejím výběru se ideálně poraďte s odborníkem.

Zubní pasty
Běžná zubní pasta se skládá z vody, brusných látek, pěnidel, příchutí, barviv a fluoridů. Obsah fluoridů v zubních pastách je různý. Obecně platí, že čím více zubních kazů, tím kvalitnější fluorid musíme doporučit. Do past se přidávají různé typy a koncentrace fluoridů. Děti mají používat zubní pastu s obsahem fluoridu do 500 ppmF, dospělí do 1 500 ppm F. Zubní pastu používáme až na zuby zbavené mikrobiálního povlaku. Nikdy nedáváme zubní pastu přes celou plochu zubního kartáčku, stačí množství asi o velikosti malého hrášku. Zubní pastu není žádoucí z úst nějak důkladně vyplachovat, protože tím vlastně snížíme její účinnost.

Ústní vody
Ústní vody jsou výborným doplňkem na vyčištěné zuby. Jejich účinnost se zvyšuje při správném čištění zubů. Léčebné ústní vody pomáhají při léčbě onemocnění závěsného aparátu – parodontitidy. Špičkovým a doporučeným preparátem v této kategorii je bylinná ústní voda Dr. Landy.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015