ÚČINKY VITAMÍNU B6, NEDOSTATEK VITAMÍNU B6 – PŘÍZNAKY, PROJEVY, SYMPTOMY

Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě.

Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.

 

Vitamín B6 – pyridoxin (deriváty: pyridoxol, pyridoxal, pyridoxamin). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B6 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.

Pod označením vitamin B6 se skrývá kombinace tří pyridinových derivátů – pyridoxolu, pyridoxalu a pyridoxaminu. Samotný vitamín B6 se pak označuje jako pyrodoxin. Hlavní funkcí vitaminu B6 je účast na metabolismu bílkovin, resp. aminokyselin a sacharidů. Jeho aktivní forma (pyridoxal-5-fosfát) je důležitým důležitý kofaktorem enzymů.

Zdroje vitamínu B6, potraviny bohaté na vitamín B6: Vitamin B6 se nachází v játrech, vepřovém mase, makrelách, vejcích, droždí, banánech, bramborách, zelí, špenátu, kapustě, zelenině, avokádu, mrkvi, ořeších, obilovinách a celozrnném chlebu. Těhotenství a kojení klade zvýšené nároky na příjem vitaminu B6. Rovněž by jeho příděl měl být zvýšen při celiakii, u sportovců, či u žen užívajících hormonální antikoncepci. Doporučená dávka se tedy pohybuje od 0,3 mg (děti) až po 1,6 mg (dospělí), resp. 2,2 mg (těhotné a kojící).

Diagnostika: Nedostatek vitaminu B6 zjišťujeme laboratorními metodami.

Léčba: Základem léčby

je zvýšení příjmu potravin

, ve kterých se vitamin B6 vyskytuje. Rovněž můžeme

užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky

obsahující vitamin B6.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu B6
nedostatek je vzácný
obvykle chybí celý komplex
zvýšená nervosvalová dráždivost
cukání víček
křeče
zapomnětlivost
záněty

sliznice dutiny ústní
kožní záněty
„praskání“ koutků úst (ragády)

Napsal MUDr. Eva Pivoňková

 

Zdroj: www.priznaky-projevy.cz

 

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015