srdceSrdce je nejdůležitějším orgánem těla, jakýmsi hnacím motorem organismu. Jakékoliv jeho onemocnění bezprostředně ohrožuje život, na srdeční infarkty připadá nejvíc předčasných úmrtí, které postihují lidi většinou ještě v plné životní síle.

Infarkt přichází obvykle bez předchozího varování a mnohokrát ani okamžitá pomoc lékaře nepomůže.

Proto je předcházení těmto nemocem jedinou možností, jak se jim vyhnout. Říše rostlin nám k tomu nabízí mnoho možností, s bylinkami můžeme udržet v normě krevní tlak, hladinu cholesterolu i oběhový systém. Ale i když se problémy už projevily, dokáží bylinky účinně pomáhat.

kopřiva

Anémie – chudokrevnost

Při nedostatku červených krvinek připravíme čajovou směs ze dvou dílů natě kopřivy, k níž přidáme po jednom dílu natě zeměžluče a třezalky. Tento čaj podporuje tvorbu krve a optimalizuje její složení.

Další recept

Dvě lžíce čerstvě pomletých semen fenyklu macerujeme v 1l červeného vína 7-10 dní, občas protřeseme. Scedíme a pijeme po stopce dvakrát denně mezi jídlem v době dopolední a odpolední svačiny.

Srdeční kapky podle německých léčitelů manželů Theissových

Ke dvěma dílům tinktury z meduňky přidáme po jednom dílu tinktury z kozlíku lékařského, máty a hlohu. Užíváme při srdečních potížích jednorázově 20-30 kapek v trošce vody. Když nemáme tinkturu, připravíme si kapky ze směsi nadrobno nasekaných bylin v uvedeném poměru, které necháme macerovat v silném alkoholu.

Bylinková krev – šťáva na všechny nemoci krvetvorby

Smícháme čtyři díly syrové šťávy z řepy se třemi díly šťávy z černého rybízu, přidáme ještě po jednom dílu šťávy z pampelišky a kopřivy. Pijeme nalačno třikrát denně po 1/2 dl.

Kopřivová šťáva na nízký obsah železa v krvi

Čerstvé mladé koncové výhonky kopřivy rozmixujeme s malým množstvím vody a šťávu vymačkáme. Užíváme třikrát denně 1 lžičku před jídlem. Kopřiva je nejlepší bylinkou na úpravu krvetvorby, bylinkové recepty ji doporučují i při chudokrevnosti a na čištění krve.

Leukopenie – nedostatek bílých krvinek

Při těchto potížích bylinkářské recepty uvádějí, že nejlépe pomáhá čaj ze dvou dílů natě komonice, k níž přidáme jeden díl natě svízele. Jsou to silně působící bylinky, proto je dávkujeme pozorně. Čaj pijeme nanejvýš 7-10 dní, potom uděláme nejméně měsíční přestávku.

 

Iva Hédlová podle Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

 

Komentáře