Je proto zapotřebí zjistit, zda jsou u obou přítomny pohlavní buňky a zda se mohou spojit, zda může dojít k oplození.

Zaměřujeme se proto na 3 oblasti:

  1. stanovení ovulace
  2. vyšetření spermiogramu
  3. vyšetření průchodnosti vejcovodů

Celé vyšetření lze provést během jednoho až dvou menstruačních cyklů. Skládá se především z:

  1. odběr krve na hormonální vyšetření
  2. ultrazvuková folikulometrie
  3. zhodnocení spermiogramu
  4. laparoskopie s vyšetřením průchodnosti vejcovodů

Ad 1. Hormonální vyšetření z krve nám dává informaci o celkové hormonální situaci ženy, o tom, zda zraje vajíčko, případně, kde je příčina jeho nedozrávání.

Ad 2. Ultrazvuková folikulometrie se provádí tenkou sondou, která se zavádí do pochvy. Umožňuje tak maximální přiblížení vyšetřujícího nástroje k orgánům, které nás zajímají, tedy především děloze a vaječníkům. Umožňuje přesné posouzení jejich velikosti a struktury a změn, které na nich probíhají během menstruačního cyklu. Především sledujeme růst folikulu, drobné cystičky, která v sobě skrývá zrající oocyt. Můžeme tak s poměrně velkou přesností stanovit, kdy dojde k ovulaci.

Ad 3. Vyšetření spermiogramu je vhodné provést už při první návštěvě ve specializované ambulanci. Údaje o dřívějších otěhotněních této či jiné partnerky jsou sice cenné, nicméně vyšetření nenahradí. Odběr spermatu se provádí masturbací v oddělené místnosti, v případě potřeby může být přítomna partnerka. Doporučuje se sexuální abstinence, jež by měla trvat minimálně tři a maximálně pět dní. Po odběru se vzorek nechá 20 minut zkapalnět při teplotě 37ႰC a poté se prohlíží v počítací komůrce.

Je třeba zdůraznit, že ve varlatech se vytvářejí stále nové a nové spermie. Plodnost muže rozhodně tedy nelze hodnotit na základě jednoho vzorku, zvláště odchyluje-li se od normy. Je nutné vyšetření opakovat, někdy několikrát, a teprve poté je možno se odpovědně vyjádřit a stanovit vhodný léčebný postup.

Ad 4. Laparoskopie je na rozdíl od předchozích vyšetření zákrokem chirurgickým. Neprovádí se proto v úplně všech případech, ale tam, kde je velká pravděpodobnost patologického nálezu. Jsou to především ženy s chronickou pánevní bolestí, prodělanými zánětlivými procesy či operace mi v malé pánvi. V celkové narkóze se provede malý řez v oblasti pupku, kterým se do dutiny břišní zavádí kovový tubus s optikou. Ten umožňuje prohlédnout všechny orgány , především ale dělohu, vaječníky a vejcovody. Menšími pomocnými vpichy lze do dutiny pánevní zavést i jemné nástroje, kterými na nich provádíme nutné operační zákroky. Do dutiny děložní je navíc vstříknut barevný roztok, takže můžeme pozorovat, jak prochází vejcovody.

MUDr. Dana Koryntová, CSc.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 150 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
loading...

Komentáře