Nejdůležitějším předpokladem pevného zdraví je udržování čistých střev a to bez klystýru zkrátka nejde. I když tato věta asi pro většinu lidí nebude znít moc populárně, je to fakt. Ve střevech se tvoří obranyschopnost organismu, která nás chrání proti rakovině a dalším nemocem.

Když je střevo zaneřáděné, vznikají v něm ty toxiny otravující tělo a škodliviny vyvolávající křeče našich cév a ničící ledviny. Tlusté střevo plné kalových kamenů tlačí ledviny k páteři.

Ty se ocitají v „kamenném pytli“, usychají a přestávají fungovat. Proto jsou tak důležité pravidelné výplachy střev neboli klystýry, odborně klyzma.

Projímadla nebo léky s mnoha vedlejšími účinky jsou velmi drastickou  a po čase i návykovou cestou a ještě více zhoršují činnost střev a zácpy. U klystýru se ničeho takového nemusíme obávat. Klystýr má také tu výhodu, že ho můžeme provádět postupně a šetrně pro naše střeva.

Nejdříve z tlustého střeva vyplavíme hrubé nečistoty (bez dýchacích cviků) a pak se zatajeným dechem nasáváme vodu až do tenkého střeva. Tato metoda funguje v jógové hygieně už tisíce leta nese název uddijána.

Funguje jako vakuová pumpa.

Takovýto výplach střev nejen masíruje orgány břišní dutiny,zabraňuje hemeroidům, ale také snižuje napětí v ledvinách a cévách.

Uddijánu, výplach s dýchacími cviky, musíme provádět opatrně, maximálně minutu dvakrát denně, protože vnitřní reakce je velice silná. Musíme ji proto při výplaších zavádět postupně a vždy na lačný žaludek!

Neměli by ji praktikovat lidé se slabým srdcem, značnými dýchacími potížemi, střevními infekcemi, vysokým tlakem a pištěli.

Ti provádějí pouze běžné klystýry tlustého střeva. Nemusí je provádět denně a s tak velkými dávkami vody. Tato metoda se také nedoporučuje těhotným ženám.

Hladké svalstvo střeva je receptoricky spojeno s hladkým svalstvem dělohy a jeho podráždění by mohlo vést ke stahům děložního svalstva a dokonce k potratu. Klystýr je nejen výborný prostředek na zácpu, hemeroidy, polypy, otravu organizmu, vysoký tlak, bolesti hlavy a deprese, ale i na hubnutí.

Jsou to jen naše bloky – hluboko usazený strach a systémy přesvědčení léty pěstované, které nám brání objevit zázračné účinky klystýru pro naše střeva a zdraví. 

Můžeme napoprvé vyzkoušet klystýr jen třeba s půl litrem vlažné vodya pozorovat co se bude dít. Zjistíme, že vlastně nic a ohromně se nám uleví a posílí se naše sebevědomí. Mě se to takhle přesně stalo. Celý život jsem se toho bála, i jen ta představa mi byla nepříjemná. Pak jsem onemocněla a chtěla vyzkoušet všechny dostupné nechemické metody, abych si navrátila zpět své zanedbané zdraví a přišel na řadu klystýr.

Z mého prvního klystýru jsem udělala rituál.

Zapálila si svíčky v koupelně, na zem položila podložku na jógu a přes ní ručník a polštářek. Chvíli jsem meditovala a představovala si prospěšnost celé procedury a jak skvěle se po ní budu cítit a tím se krásně zklidnila. Pak jsem zavěsila naplněný irigátor s pouhým půl litrem uriny o teplotě mého těla na háček na ručníky ve výšce pasu (kvůli délce hadičky) a klekla si na podložku, opřená o předloktí – pozice kočky. Kokosovým olejem namazaný konec irigátoru jsem si uvolněně zavedla, otočila kohoutek a bylo. Byla jsem velmi překvapená, že nic necítím, nic nebolí, až jsem si asi po minutě říkala, že to asi neteče. Natáhla jsem se k irigátoru, že ho zkontroluji a zjistila jsem, že je prázdný. Udělalo mi to takovou radost! Překonala jsem se, překonala jsem svůj 36 let pěstovaný blok a odměnou mi byl skvělý pocit! Pak jsem vstala, oblékla se a šla pracovat. Vůbec žádný tlak ani potřeba vyprázdnit se. Jakoby nic. Udělala jsem tedy další test a šla zpět do koupelny, lehla si na zem, opřela se chodidly o skříňku s pokrčenýma nohama v kolenou na 90° a zvedla pánev tak vysoko, jak mě to pustilo. Začala jsem podtlakově hýbat břichem a dělat uddijánu. Slyšela jsem, jak to ve střevech šplouchá a jak se promývají. Zaplavila mě další radost a pocit Jednoty s vlastním tělem. Takto jsem cvičila tak dlouho, dokud mě to nepřestalo bavit – cca 8 minut . Pak jsem si ještě lehla na pravý a pak na levý bok, chvíli si četla knížku a relaxovala. Pohoda. Pak jsem se vyprázdnila a cítila se jako hrdina.Velmi lehký, prosvětlený hrdina nad věcí

 

Zkušenost je jediná pravda a dokud to člověk na sobě nevyzkouší, neví.

Ale všechno má pro každého svůj čas a nic se nedá uspěchat chtěním. Vždy se nejprve zajímám o věc, která mě něčím zaujme, zjišťuji o ní veškeré možné informace, které jsem schopna pojmout a buďto mi daná věc spadne až do srdce, kde mě probudí natolik, že ji pak i sama vyzkouším nebo od toho upustím a jdu zkoumat něco jiného. Takto se stávám stále bohatším člověkem.

TIP: Pořiďte si kompletní sadu na klystýr. Usnadníte a zjednodušíte si tak práci.

Zde je návod podle Jiřího Cingroše:

Asi do jednoho až dvou litrů teplé vody přidáme šťávu z jednoho až dvou citrónů přecezenou přes sítko nebo různé bylinkové nálevy či odvary (heřmánek), případně olejíčky, např. třezalkový, lněný apod. a nalijeme je do nádobky klystýru (irigátoru). U olejíčků a bylinek pak už nejde jen o očistný, ale i výživný nebo léčebný klystýr.

Iniciativě se meze nekladou, ale určitě je i zde nutno dbát na správné dávkování jako u čajů nebo koupelí, protože tlustým a tenkým střevem může tělo načerpat více látek, než při jejich dlouhém pochodu zažívacím traktem.

Působení léčiv i uriny (zejména odpařené „čtvrtinové“) zesílíme dýchacími cviky, kdy náš zažívací trakt pracuje jako podtlaková pumpa a dochází tak k vyživování a čištění nejen 1,5 metru tlustého střeva a konečníku, ale i značné části ze 7 metrů střeva tenkého.

Irigátor zavěsíme asi do výše očí. Klystýr přijímáme vkleče s hlavou opřenou o ruce.

Dýcháme zhluboka ústy, zcela uvolníme břicho. Konec hadičky (násadky) před každým zasunutím namázneme stolním olejem. Jen zřídka se vám podaří přijmout celou dávku najednou.Většinou nadvakrát, natřikrát.

Citrón či heřmánek je pak lépe přidat až do poslední části nálevu. K očistě přistupujeme bez obav a myslíme na to, jak nám životodárná voda protéká střevy a vymývá zbytky jedovatých látek.

Vodu necháme téct až do pocitu většího tlaku, nikdy ne bolesti. Vodu se snažíme v sobě chvíli zadržet, pokud se nám to podaří. Klystýr aplikujeme nejlépe ráno od pěti do sedmi hodin nebo večer před spaním, prakticky kdykoliv; podmínkou je prázdný žaludek.

Jen tak lze dýchacími cviky dostat vodu až do nejzazších partií střeva.

Jógové např. nepotřebují žádnou irigační soupravu /klystýrku/, prostě se posadí do vody a stahy svého střeva jsou schopni nasávat vodu a promýt celý zažívací trakt. Nácvik takových praktik je záležitost několika měsíců pod dohledem zkušeného guru (učitele). Vy po určité praxi můžete důkladně promýt celé střevo, nejen část tlustého.

Po počáteční dávce vody, kdy vypláchnete většinu kalu, několikrát hluboce vydechnete a zadržíte dech asi na pět až deset vteřin. Žaludek přitáhnete k páteři. Bránici vtáhnete do hrudního koše. Myšlenkově se soustředíte na to, jak vám voda proudí do střev.

Také to pocítíte, dokonce uslyšíte. Vydechujte rázně, ale s citem. Nesmíte pociťovat velký tlak, v žádném případě bolest. Po klystýru je dobré si na chvilku odpočinout. Nemůžete také hned vyjít z domu, protože voda ze střev se vám může vracet i po půlhodině.

Upozornění: Při zadrženém dechu a nasávání tekutiny do nejzazších partií střeva dbejte na to, aby v klystýrce bylo dostatek vody, jinak nasajete i vzduch, který vám může ve střevech vyvolat nepříjemné pocity.

Při počáteční očistě střev přijímáte klystýr:1. týden – denně 2. týden – ob den 3. týden – ob dva dny 4. týden – ob tři dny 5. týden – jednou týdně. Pro dokonalou očistu a obnovu původního stavu střeva pokračujete v aplikaci klystýru i nadále jednou za 14 dnů, podle potřeby častěji, např. po vydatném hodokvasu.

Při očistě střev musíte začít s oddělenou stravou. Nejrychleji pocítí výsledky prvního kroku ti, které trápí hemeroidy a zácpa, ale i ostatní naleznou další velice silný prožitek, který je tak dlouho míjel.

Obavy z nadměrného užívání klystýru (poškození střevní mikroflóry a narušení peristaltiky střev) rozptýlil slavný americký lékař Norman Walker, který velice chválí střevní nálevy.

Jejich odpůrci podle něho nic nevědí o výživě střeva a fyziologii vyměšování. Obava, že klystýry vedou k návyku, je založena na nedostatku informací. Čistota vnější i vnitřní není nikdy na škodu. Navíc přidávání různých bylin do nálevů zvyšuje jejich léčebný účinek.

Do klystýru můžete přidat prakticky všechno, i to, co bychom normálně nepili, např. pelyněk. Pouze si musíte dát pozor na teplotu vody (nesmí být horká, ideální je teplota 35–37 stupňů), délku dýchacích cvičení při nasávání tekutiny do tenkého střeva (maximálně 1 až 2 minuly 2krát denně) při prázdném žaludku (v zásadě byste neměli aplikovat klystýr po jídle).

Doktor Walker doporučuje používat na konci hadičky irigátoru 75 cm dlouhou rektální rourku, kterou natřete rostlinným olejem.

Nevhodná je vazelína vyrobená z minerálních olejů.

Pro léčebné a u dětí i očistné střevní nálevy můžete používat tzv. malou klyzmu (mikroklyzmu) za pomoci gumového klystýrovacího balónku s obsahem do 0,3 1.

U dětí je nutná zvláštní opatrnost a proto zde celou proceduru popíši podrobněji: Klystýrovací balónek naplníme tak, že ho stiskneme a ponoříme násadcem do tekutiny. Poté ho obrátíme násadcem vzhůru, stlačíme tak, až je všechen vzduch vytlačen a opět ponoříme k nataženi tekutiny. Teprve úplně naplněný balónek můžeme použít ke klystýru.

Malé dítě položíme na záda, zvedneme mu nožičky. Lehce vsuneme naolejovaný násadec klystýrovacího balónku do zadečku a mírným tlakem pomalu vytlačujeme tekutinu z balónku do střeva. Prázdný balónek ve stlačeném stavu opatrně vytáhneme. Bezprostředně po klystýru stiskneme dítěti zadeček a necháme 2 až 3 minuty působit tekutinu ve střevě. Potom necháme dítě vyprázdnit do plenky nebo do nočníku. Ke klystýru balónkem je vhodné rovněž použít rektální trubičku. Starším dětem podáváme klystýr vleže na boku nebo v kleče v předklonu.

Po skončení klystýru pomůcky dobře vyčistíme a rektální trubičku omyjeme mýdlem a vyvaříme.

Očistný nálev (1 – 2 1) se snažíme v sobě zadržet 5–10 minut (zpočátku se to nepodaří), léčebný nálev z bylinek nebo  koncentrované moči podáváme jen v malých množstvích (do 1 až 2 dcl) a snadno jej ve střevě udržíme.

 


Šumavský léčitel páter Ferda na mnohé nemoci předepisoval právě malé klystýry.

Říkal, že dokud se nezbavíme příčiny, tj. uložených toxických látek v konečníku a ve střevě, pak si příliš nepomůžeme ani zázračnými bylinkami.

Pomoc je založena v mechanické očistě.

Např. u hemeroidů a vřídků v okolí konečníku doporučoval výplach čajem z pelyňku, třezalky, heřmánku a řebříčku, všechny byliny stejným dílem, hrst směsi do 1 litru vody povařit a odvarem 3krát za sebou vypláchnout konečník.

Pak pro dohojení doporučoval na konečník obklad z tvarohu a česneku (1 stroužek rozetřít na 1/5 kostky tvarohu).Také odstranění různých vyrážek a ekzémů závisí na dobré prácia čistotě tlustého střeva, ale nejen jeho. Škodlivé látky, které tělo nemůže vyloučit přes ochablé střevo, roztažené ledviny a zahleněné plíce, jdou ven přes kůži. Proto si prý francouzské krásky aplikují klystýr alespoň jednou týdně.

I lidé se srdečními potížemi by měli pomáhat pravidelnému vyměšování klystýry.

Trávení zvyšuje práci srdce o 30 až 40 procenta dobré vyměšování může značně napomoci léčení srdečních nemocí. Zejména by se klystýrům (a to nejen z kosmetických důvodů) měly věnovat ženy, neboť tatáž potrava prochází jejich střevním traktem mnohem delší dobu než u mužů.

Proto se u žen před menopauzou objevují zhoubné nádory střeva častěji než u mužů.Kromě toho je nutno si uvědomit, že energie může volně proudit jen v psychicky a fyzicky čistém organizmu.

K očistě organizmu, hladovění, detoxikačním a jiným ozdravným kůrám i střevním výplachům bychom měli podle lunárního kalendáře přistupovat ve 2. nebo ve 4. fázi měsíce (týden před úplňkem nebo novoluním, kdy se organismus otevírá, všechno se rozšiřuje a škodliviny vycházejí volně z těla). Výborné jsou sauny doprovázené miniklyzmaty s odpařenou močí. Souznění s přírodními zákony přináší vynikající výsledky při léčení mnoha nemocí.

Slavný ruský léčitel Malachov, který považuje moč za základ všech léků, prosazuje příjem moči prostřednictvím klystýru zejména při obnově a výživě střeva. Moč a její různé varianty (vlastní moč odpařená na 1/2 až 1/4 původního objemu, dětská, aktivovaná razem, nasycená minerály a stopovými prvky apod.) je podle Malachova nejlepším prostředkem pro provádění klystýrů:

1. Moč odpovídá hlavnímu požadavku na lék – je zcela bezpečná,nelze ji předávkovat.

2. Desinfikuje střevo a nedráždí při tom střevní stěnu.

3. Přirozeným způsobem normalizuje pH prostředí, potlačuje patogenní choroboplodnou mikroflóru tlustého střeva, aniž by působila na zdravou mikroflóru sliznice.

4. Působením osmózy nasává do střeva vodu a tím čistí jeho stěny.

5. Svým protizánětlivým účinkem moč vynikajícím způsobem obnovuje sliznici poničenou střevními záněty a projímadly.

6. Jemně a přitom radikálně vyhání ze střev všechny parazity (plísně, kvasinky, hlísty a další „domácí zvířectvo“).

7. Moč čistí střevo a normalizuje jeho činnost; současné tím posiluje energetiku člověka a jeho imunitu, prodlužuje život.

Jestliže někoho opravdu milujete a chcete, aby byl zdravý a štíhlý, věnujte mu klystýrku a knížku od Jiřího Cingroše – Sám sobě doktorem, popřípadě mu doporučte tyto stránky. 

Moc nám všem přeji, aby jsme našli odvahu a chuť otvírat se a zkoušet nové věci a pozorovat, co krásného se začne dít. 

ℒℴνℯ Mia

Autor: Mia Weissová, Výňatky z knihy Jiřího Cingroše: Sám sobě doktorem

foto: Google.com, slunecnyzivot.cz

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě pokud bude připojeno jméno autora, aktivní odkaz na slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka.

Díky! Mia

Komentáře