BazalkaBazalka posvátná (Ocimum tenuiflorum) je známým elixírem života, protože podporuje dlouhý život. Pochází z indického subkontinentu a její kultivary jsou rozšířeny i v tropech jihovýchodní Asie.

Jedná se o aromatickou a velmi rozvětvenou rostlinu, která předchází řadě nemocí. Je bohatým zdrojem prospěšných látek, má silné antioxidační, antivirové a antibakteriální vlastnosti. Posiluje imunitu a aktivuje řadu procesů v těle, aby se lépe připravilo na případný stres.

Obsah léčivých látek v ¼ šálku čerstvých lístků bazalky posvátné:

  • 1% vápníku

  • 1% draslíku

  • 1% hořčíku

  • 31% vitamínu K

  • 6% vitamínu A

  • 2% vitamínu C

  • 3% manganu

  • 1% folátu

Bazalka posvátná

Hmyzí bodnutí či kousnutí:

Směs šťávy z pozemních kořenů a listů je účinná proti kousnutí nebo bodnutí. Bazalka posvátná je výbornou profylaxí proti různým nemocím. Šťáva se užívá jednorázově a pak znovu až za několik hodin. Listy jsou výtečným tonikem pro vaše nervy.

Kůže:

Šťáva z bazalky se používá na poruchy pigmentace kůže, např. leukoderma a pásový opar. Jedna studie z Thajska zjistila, že antimikrobiální vlastnosti Bazalky posvátné mohou léčit akné. Ve 3% roztoku účinně ničí bakterie, které jsou hlavní příčinou akné.

Ústa a zuby:

Stejné vlastnosti proti bakteriím bude mít tato šťáva i ve vašich ústech a na zubech. Proti špatnému dechu pomáhá použití zubní pasty ze sušených listů.

Ledvinové kameny:

Med s bazalkovou šťávou pomáhá vyplavit malé ledvinové kamínky. Musíte jí užívat pravidelně po dobu 6 měsíců.

Kouření:

Chcete přestat kouřit? Bazalka posvátná je aromatická a obsahuje látky, které naruší vaší chuť na cigaretu.

Stres:

Listy z bazalky ochraňují proti stresu. Žvýkejte cca 12 listů bazalky 2x denně jako prevenci.

Zdravé srdce:

Bazalka napomáhá léčit poškozené srdce, čistí krev a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Bolesti hlavy:

Mix listů bazalky a santalového dřeva zbavuje bolestí hlavy. Tento prášek z nadrcených surovin aplikujte na čelo.

Zdraví dýchacího systému:

Šťáva z listů bazalky, medu a zázvoru je skvělá proti astmatu, bronchitidě, nachlazení, kašli a chřipce.

Nachlazení a horečky:

Lístky bazalky uvařené v čaji slouží jako prevence malárie a horeček dengue v období dešťů. Trpíte-li na chřipky, pak je dobré tuto šťávu smíchat se stolní solí a hřebíčkem. Poskytne vám velkou útěchu.

Kašel:

Ajurvédské sirupy proti kašli obsahují výtažek z bazalky. Bazalka podporuje odstranění katarálního hlenu v průduškách. Tímto způsobem může být vyléčeno i astma. Bazalkový čaj uklidňuje bolesti v krku.

Žaludeční onemocnění:

O bazalce je známo, že posiluje žaludek. Je skvělým lékem na průjem a zvracení.

Protirakovinné vlastnosti:

 

Podle National Centre for Biological Sciences bylo zjištěno, že by Bazalka posvátná mohla být účinnou prevencí v léčbě rakoviny. Bazalka posvátná má podle vědců řadu chemo a radioprotektivních vlastností. Některé preklinické studie ukázaly obsah fytochemických látek – eugenol, kyselina rozmarýnová, apegenin, myretenal, tuteolin, sitosterol a kyselina karnosová.

Bazalka posvátná je nápadná svou silnou vůní a stahující chutí. Byla používána po mnoho let pro své různorodé léčivé vlastnosti.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015