ChilliMoji milí, dneska ráno jsem dostala email od mé kamarádky s přílohou o chilli a jeho vlivu. Připadá mi to zajímavé a chci se s vámi o to podělit. Hodně lidí dneska dostává infarkt, i mladé ročníky, což je trochu děsivé. Nevím, jestli to zaručeně pomůže, ale proč ho nenosit u sebe? Nic tím nezkazíme a možná pomůžeme někomu druhému, přijde-li na něj nějaká srdeční slabost, nedej bože infarkt! Je to přírodní, takže ublížit to rozhodně nemůže. Tak jdeme do toho, ne? Iva H. 

Věděli jste, že je možné skutečně zastavit  průběh infarktu s pomocí prostého a přitom překvapivě účinného koření Chilli (též kayenská paprička nebo-li capsicumannuum)? Je to skutečně tak. Chilli opravdu dokáže zastavit nástup infarktu už za pouhých 60 vteřin!

Jak použít chilli k rychlému zastavení   infarktu?

Proslulí léčitelé, jako jsou Dr. John Christopher, N.D. nebo Dr. Richard Schulze, N.D., pějí na chilli samou chválu. První z nich o něm dokonce  prohlašoval toto: "Za 35 let mé praxe práce s lidmi a při svém vyučování  jsem neztratil ani jediného pacienta s infarktem, který v době mého příchodu  ještě dýchal. V tom případě jsem vždy naordinoval šálek "chilli-čaje" (lžička chilli zalitá horkou vodou) a během několika minut byli   takoví pacienti schopni vstát a pohybovat se."

Přitom je potřeba zdůraznit, že tito lidé a mnoho jim podobných léčitelů   popisovali svou osobní zkušenost a nešlo o žádné spekulace, co se týká této  účinné rostliny.

Jak se tedy má používat koření chilli podle těch, kteří s ním mají vlastní   zkušenosti?

Prvním předpokladem je účinnost koření – za minimální bývá považován   obsah 90 000 H.U. (heat units). Při této vydatnosti a v případech, kdy je   postižený člověk stále při vědomí, se doporučuje rozmíchat 1 čajovou lžičku   prášku chilli ve sklenici s horkou vodou (což bývá označováno také jako"cayenne tea" – kayenský čaj) a pak ji podat postiženému k vypití.

V případech, kdy postižený ztratil vědomí, bývá doporučováno použít chilli-tinkturu nebo extrakt – opět nejméně 90 000 H.U. a aplikovat je pod jazyk. Jak poznamenal Dr. Christopher, za 35 let jeho praxe mu takto nezemřel žádný člověk s infarktem, který ještě dýchal při jeho příchodu. Tento úspěch přičítá právě obezřetnému použití chilli.

Další způsoby použití chilli

Jedním z nejefektivnějších způsobů použití chilli je v podobě katalyzátoru v  kombinaci s dalšími bylinnými přípravky. Základním pravidlem přitom je, že jej lze využít jako přídavek u téměř všech bylinných kombinací s výjimkou těch, které mají působit na nervy. Díky svému stimulujícímu účinku na tělo urychluje chilli cirkulaci a tím vyvolává zlepšení trávení a vstřebávání. Takto dokáže  zlepšovat nebo navyšovat účinnost prakticky jakéhokoli bylinného přípravku.

Za tímto účelem se často používá v prostředcích na artritidu, na ženské potíže, infekce, srdeční problémy a potíže s krevním oběhem, u projímadel, diuretik  (tj.močopudné přípravky), u vředů nebo problémů se štítnou žlázou atd.

Chilli z pohledu výživových hodnot

V chilli bývá obsaženo nejméně 25 různých nutrientů! Obsahuje minerály jako je zinek, selen, vápník či hořčík. Také jsou v něm vitamíny A a C. Navíc v něm jsou jak "syrová vláknina" tak i "dietová vláknina" a karbohydráty. Chilli určitě může být označováno za boží "nitroglycerin",  pokud jde o infarkty. Je tedy nemoudré opouštět domov bez něj.