Někteří Egypťané se již začali oblékat podle západní módy, ale stále dodržují pravidla tzn., že ženy nenosí příliš těsné šaty ani minisukně a odvážné dekolty a muži nosí dlouhé kalhoty. Turisté by neměli provokovat a přizpůsobit se. Některé muslimy můžete pohoršit a nemusí se k Vám chovat zdvořile. Muži považují spoře oděnou turistku za ženu lehkých mravů.

2) Dárky

– Pokud chcete Egypťanům udělat radost, kupte něco praktického. Jste-li pozváni na návštěvu, nenoste květiny – někdy je hostitelka pohoršena zbytečným utrácením – raději kupte čokoládu, ovoce, parfém, dětem hračku nebo cokoliv praktického.

3) Chování na ulici
– Pokud žena na ulici první osloví neznámého muže, vykládají si to jako nabízení se. Na ulicích je poměrně bezpečno, téměř na každém rohu a před každým hotelem, bankou nebo pamětihodností hlídkují vojáci. Pokud potřebujete jakoukoliv informaci, ptejte se vojáků – nikdy nechtějí bakšiš. Egypťané si málokdy dovolí obtěžovat turistky. Pokud jde žena bez doprovodu, je zde riziko, že ji muži budou zvát na večeři, pokřikovat na ni, nabízet svezení… Nejlepší je tyto návrhy ignorovat. Jestliže Vás někdo obtěžuje, ať už je to muž nebo často velice dotěrné děti, které chtějí bakšiš nebo si jen povídat a kterých je opravdu těžké se zbavit, většinou někdo z kolemjdoucích přijde na pomoc.

4) Voda

– Pozor na pití z vodovodu a požívání neumytého ovoce. Doporučuji výbornou vodu "BARAKA", kterou dostanete v téměř každém obchodě. Je lepší používat ji i na mytí ovoce a čištění zubů, než si pak otrávit pobyt žaludeční nevolností, kterou Arabové nazývají "Faraonova pomsta".

5) Smlouvání

– Smlouvejte vždy s úsměvem a dobře si rozmyslete, na které částce začnete, protože pokud už jednou řeknete částku, nesmíte jít níž, pak už lze jen zvyšovat. Zpravidla začínejte na polovině ceny, za kterou vám prodavač zboží nabízí. Na nákup suvenýrů doporučuji bazar "CHAN AL CHALÍLÍ" v Káhiře.

6) Nabídky "zdarma"

– Když Vám Arabové cokoliv nabízí zdarma, nikdo to skutečně zdarma není. Zastaví Vás na ulici a nabídnou, že Vás zdarma provedou po městě, zvou Vás na colu, kávu, čaj, nabídnou suvenýr, pohledy atd. Chvilku si s Vámi povídají, nezapomenou vyzdvihnout každou Vaši přednost, například že máte nádherné vlasy, oči, postavu, připomínáte jim dceru, nebo se zeptají, jestli nemáte sestru, která vypadá jako Vy a podobně. Zkrátka zahrnou Vás lichotkami, abyste se cítili co nejpříjemněji a při Vašem odchodu vyžadují za to, co nabídli původně zdarma bakšiš. Nemá smysl se dohadovat, je lepší zaplatit. Když nemáte drobné, radši věc vraťte nebo si jinde rozměňte.

7) Zakázaná místa

– Některá místa v Egyptě se nesmí fotit: mosty, vojenské objekty, vládní budovy. Pokud Vás při focení chytí hlídač, pravděpodobně bude jen požadovat bakšiš za své mlčení. Někdy sami Arabové lákají turisty na tato místa, aby dostali bakšiš. Nezapomenou několikrát opakovat, že jinak je toto místo pro turisty nepřístupné a vám dělají laskavost. Zdůrazní, že je to speciálně pro Vás, jiní turisté tam nesmí. Možná jste ten den už několikátý. Když si chcete vyfotit Egypťany, nejprve se jich zeptejte. Většinou odmítnou nebo chtějí bakšiš.

8) Obchodníci

– Obchodníci všeho druhu většinou posedávají před svými obchody. S každým cizincem se rádi dají do řeči. Máte pocit, že pořád mají čas a žádné vaše přání není nemožné. Zvou Vás na čaj a na kus řeči a nakonec se vždycky ocitnete v jejich obchodě nebo v obchodě někoho jiného, od koho dostávají provize. Většinou se jedná o obchody se suvenýry, zlatnictví (zlato je velice kvalitní, 18-24 karátů, pozor na falešné zlato na trzích), parfumérie. Po několika dnech pobytu už Vás mohou lidé vyžadující bakšiš otravovat, ale v Egyptě je to součástí životního stylu. Většina Egypťanů má velice nízký plat a bakšiš je podstatnou částí jejich příjmů. V restauracích plaťte cca 10% z ceny navíc jako "bakšiš" a za jiné služby jako odnesení kufru, zaparkování vozidla nebo ochotu 1 libru a více. Vpuštění na "zakázané místo" bývá dražší (od 5 liber)

9) Tabu
– Nikdy se Egypťanů neptejte na příliš osobní a intimní otázky, například na jejich manželský život, mohou se urazit. Zdvořilostí je se zeptat při každém setkání, jak se má rodina.

10) Čas

– Nerozčilujte se, pokud si něco s Araby domluvíte a oni přijdou pozdě. V Egyptě je to naprosto normální a pokud jim to budete vytýkat, setkáte se s nepochopením. Při každém domlouvání totiž nezapomenou poznamenat arabské úsloví "IN ŠALAH", což znamená bude-li Bůh chtít. Toto úsloví se používá nejen ve spojení s časem, ale s čímkoliv.

11) Neslušnost
– u mužů nohy křížem
 
– kritika náboženství, prezidenta, stavu budov 
– téma bakšiš

12) Poptávka po turistkách
– Pokud jste žena, může se Vám stát, že si Vás Arab bude chtít koupit. Někdy je to nabídka k sňatku a někdy jen na jednu noc. Protihodnotou nabízí velbloudy, peníze, mercedes… Když jde s Vámi mužský doprovod, gratulují mu, že je šťastný muž a někdy se dokonce snaží domluvit cenu s ním.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015