Studie byla zaměřena jen na úzké spektrum pacientů a bude ji v budoucnosti potřeba podepřít nosnějším a rozsáhlejším výzkumem. Zatím se totiž i sami autoři nového odborného článku zdráhají léčbu hořkou čokoládou doporučit.

!Pokud se ale dosavadní studie potvrdí, budeme moci v budoucnosti hřešit čokoládkou s lepšími pocity a hlavně bez výčitek,“ míní doktor Franz Messerli, odborník na vysoký krevní tlak z Ochsnerovy kliniky v New Orleans.

Třináct dospělých osob s neléčeným mírně zvýšeným krevním tlakem bylo vyzváno, aby po dobu dvou týdnů pojídalo denně osmdesát pět gramů čokolády. Polovina pacientů pojídala bílou čokoládu, polovina naopak hořkou čokoládu. Právě cukrovinka z tmavého kakaa obsahuje rostlinné látky polyfenoly, které mají na oběhovou soustavu a srdce stejně pozitivní účinky jako červené víno. Již v minulosti se potvrdilo, že polyfenoly zvířatům snižují krevní tlak.

Konzumace bílé čokolády neměla na tlak žádný vliv, u osob pojídajících černou čokoládu se systolický tlak (vyšší hodnota) zmenšila o pět bodů, zatímco spodní diastolický tlak (nižší hodnota) klesl o dva body.

„Čokoláda se jeví jako slibný léčebný prostředek na snižování systolického tlaku. Pacienti se však musí rozloučit s jinými cukrovinkami, jinak by mohli začít přibírat na váze,“ míní odborníci.

zdroj: www.pluspress.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015