Ta pravá síla se ukrývá v těch nejběžnějších aminokyselinách. Přestože jste o histidinu možná ještě neslyšeli, je to právě tato aminokyselina, která má lví podíl na posilování našeho imunitního systému. Podílí se také na varovných signálech našeho těla na alergické reakce, zlepšuje naše trávení, činnost nervové soustavy a zvyšuje sexuální potěšení. Pojďme se na tuto aminokyselinu podívat pod mikroskopem.

A začneme už v 19. století, přesněji tedy v roce 1896. V tomto roce byl histidin poprvé izolován, a to německým lékařem Albrechtem Kosselem. Přestože histidin je považován za jednu z nejběžnějších přírodních aminokyselin, má nejedno specifikum. Dodnes se totiž vedou spory o tom, zda tato aminokyselina je esenciální či semi-esenciální. Respektive není tedy zcela potvrzené, jestli si histidin dokáže naše tělo vyprodukovat samo, nebo našemu organismu musíme tuto aminokyselinu dodávat pomocí potravy.

Na druhé straně je velkým pozitivem fakt, že známe bohaté zdroje histidinu, třeba z rostlinné říše. Takovými zdroji jsou například zelené potraviny, především mladý ječmen a chlorella pyrenoidosa. Kromě toho můžeme doporučit konzumaci vlašských ořechů, celozrnných výrobků, sójových bobů. Histidin mimo to najdeme také v hovězím a kuřecím mase.

Projevem nedostatečného příjmu této aminokyseliny může být například chronický únavový syndrom nebo revmatická artritida. U dětí se poté nedostatek histidinu projevuje nervovými potížemi.

Ochranář našich nervových buněk

O histidinu jste možná ještě neslyšeli, ale o histaminu již pravděpodobně ano. Ona jazyková podobnost není náhodná. Histidin je totiž výchozí látkou pro tvorbu histaminu, tedy hormonu a vzruchového přenašeče, jehož účinky jsou spojené například s alergickými reakcemi, kopřivkou, otoky nebo zarudnutím kůže.

Varovný signál, který upozorní naše tělo na nenadálou změnu, je mimořádně důležitý pro náš imunitní systém. To však nejsou jediné pozitivní vlastnosti histidinu. Histidin je taktéž výchozí látkou neboli odborně prekurzorem pro hemoglobin, tedy červené krevní barvivo. Díky této vlastnosti se používá také k léčbě anemie neboli chudokrevnosti.

Dalšími pozitivními vlastnostmi jsou podpora našeho trávení, zlepšení sexuální činnosti, odbourávání stresu a podpora našeho nervového systému. A právě pro správné fungování naší nervové soustavy je mimořádně důležitá tzv. myelinová pochva chránící nervové vlákno. Je to právě histidin umožňující vznik myelinové pochvy, která chrání naše nervové buňky před poškozením.

Díky tomuto objevu a prokazatelným příznivým vlastnostem histidinu na náš nervový systém se začala tato aminokyselina podávat pacientům s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Výčet pozitivních vlastností histidinu však není u konce. Naopak. Histidin na sebe váže těžké kovy, což znamená, že nám může pomoci s detoxikací našeho organismu. Některé studie také naznačují, že histidin umí snižovat hodnotu BMI, díky čemuž nám pomáhá s efektivním hubnutím.

V neposlední řadě musíme zmínit využití histidinu v kosmetickém průmyslu. Díky svým výše uvedeným pozitivním vlastnostem, týkajícím se především ochrany proti volným radikálům a následkům UV záření, je histidin často využíván jako součást zvlhčovadel a ochranných krémů. Mimo to jej používáme také jako parfémovou přísadu do šampónů a vlasových balzámů.

Histidin. Zdánlivě nedůležitá aminokyselina, která nás překvapuje svou všestranností. Dopřejme našemu tělu sílu této aminokyseliny, třeba díky konzumaci zelených potravin, mladého ječmene a chlorelly pyrenoidosy.