Sáhnete třikrát čtyřikrát denně po barevné pilulce Ibalgin a příbuzných lécích, jakmile vás začne něco bolet? Přestaňte, varují lékaři! Pokud to takto budete praktikovat několik měsíců, či dokonce let, je to, jako byste si vyplnili objednávku na mrtvici nebo infarkt.

V České republice přitom lidé spolknou čtvrt miliardy těchto tablet ročně! To je 24 kusů na osobu včetně kojenců!

Lékaři se domnívají, že vážné zdravotní komplikace způsobuje dlouhodobé užívání ibuprofenu, což je účinná látka léků tlumících bolest – například Ibalgin nebo Brufenu. Pokud si ale prášek vezmete jednorázově třeba na bolest hlavy, žádné riziko samozřejmě nehrozí.

Bolest utlumíte, ale zabije vás mrtvice

Výzkumníci ze švýcarské Univerzity Bern sledovali 116 429 pacientů. Každý z nich bral několik měsíců jeden ze sedmi druhů běžně užívaných pilulek proti bolesti. Z následné studie publikované magazínem British Medical Journal vyplývá, že u pacientů konzumujících často ibuprofen, hrozí třikrát větší nebezpečí mrtvice. Látka tlumící bolest navíc zvyšuje možnost infarktu a smrti způsobené srdečními komplikacemi.

Studie také ukázaly, že ibuprofen přináší stejná rizika mrtvice a smrti způsobené srdeční chorobou, jako látka rofecoxib, která byla obsažena v přípravcích Ceeoxx a Vioxx. Ty byly staženy z trhu právě kvůli tomu již v roce 2004.

Rizika jsou příliš velká

Sledovali jsme pacienty, kteří léky proti bolesti brali třikrát až čtyřikrát denně,“ říká profesor Peter Juni. „V případě mrtvice to nevypadá s ibuprofenem dobře. Kdybych trpěl chronickou bolestí, nebral bych ho, protože rizika jsou příliš velká. Poohlédnul bych se po jiných možnostech,„dodal. Výzkumníci zdůrazňují, že rizika se týkají lidí, kteří berou tři až čtyři pilulky denně, tedy dávku až 2000 mg po dobu několika měsíců nebo let. Doporučená denní dávka je přitom maximálně 1200 mg.

Co způsobuje nadměrné užívání ibuprofenu?

  • ničí žaludeční sliznici (křečovitá bolest břicha)
  • způsobuje žaludeční vředy (riziko prasknutí a vykrvácení)
  • ohrožuje střeva (dlouhotrvající průjmy)
  • zvyšuje riziko infarktu o 50% (zvláště pokud má pacient vysoký tlak)
  • třikrát zvyšuje riziko mrtvice

Ibalgin na bolest břicha a kocovinu? Nikdy!

Pravidelní uživatelé Ibalginu po něm často sáhnou preventivně již před chystaným mejdanem, ale hlavně po něm. Hlava bolet přestane, ale žaludek trpí. K podráždění alkoholem se totiž přidává silný chemický koktejl. Z podobného důvodu je také nevhodné brát ibuprofen při bolestech břicha.

Ženská záležitost

Až polovina žen nosí Ibalgin stále u sebe v kabelce. Důvod? Bolest vnímají intenzivněji než muži, a proto častěji sahají k rychlému řešení v podobě prášků. Často berou tyto léky také sportovci, zdravotní sestry, číšníci, prodavačky a lidé, kteří pracují na směny nebo mají fyzicky namáhavou práci.

Lékaři doporučují léky na bolest střídat. U dětí je nejlepší například panadol, pro dospělé je pak alternativou Paralen nebo Aspirin. Všechny tyto léky přitom zakoupíte bez receptu.

Vyjádření společnosti ZENTIVA:

Nežádoucí účinky, které uvádíte, jsou společné pro celou skupinu léčivých přípravků, kam patří účinná látka ibuprofen (např. Brufen, MIG, Modafen, Nurofen, atd.)

Závažné nežádoucí účinky jsou více pravděpodobné při vysokých dávkách a dlouhodobé léčbě. Proto u volno prodejních lécích s obsahem ibuprofenu je doporučená dávka nejvíce 400 mg a maximální denní dávka 1 200 mg. Doba užívání bez doporučení lékáře by neměla přesáhnout 7 dní.

Pokud lék nezabírá je třeba navštívit lékaře, který určí, jak dále postupovat. Je důležité věnovat pozornost všem informacím v příbalovém letáku, kde jsou uvedeny nemoci a další okolnosti (např. Současné užívání některých léků), kdy se nesmí ibuprofen užívat nebo se může užívat pouze pod dohledem lékaře.

Při dodržení těchto doporučení se sníží pravděpodobnost vzniku závažných nežádoucích účinků. V případě nejasností je třeba konzultovat užívání s lékařem nebo lékárníkem.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015