InkontinenceMnoho se o něm nemluví. Když se objeví, můžete být poměrně hodně zaskočeni a sebevědomí trpí. Řeč je o nežádoucím úniku moči.

Tedy úniku moči, kdy nejste schopni ovlivnit vyprázdnění močového měchýře. Moč uniká kdykoliv a kdekoliv.

Říkáte si, proč zrovna vás to postihlo? Nikdy jste o podobném zdravotním problému ani moc neslyšeli? Jedná se ale o poměrně častý jev.

Inkontinence postihuje okolo 6% populace, to je okolo 600 tisíc obyvatel naší republiky. Velká část postižených svůj problém s inkontinencí nikdy nepřizná a její důsledky řeší v tajnosti. Díky tomu, že se jedná o diskrétní záležitost, se vám ještě nikdo ze známých nesvěřil, ale je docela dobře možné, že někdo z nich má podobný problém. Stačí se začít pídit po informacích a zjistíte, jak široké je téma inkontinence.

Příčiny vzniku inkontinence

Inkontinence se objevuje z mnoha různých příčin. Omylem bývá myšlenka, že postihuje jenom staré lidi. Se zvyšujícím se věkem bývá sice inkontinence častější, ale může se objevit klidně i v mladém věku – například během těhotenství, po porodu, po gynekologické operaci nebo operaci prostaty či jako důsledek některé z nemocí (cukrovky, neurologického onemocnění). Jednou z nejčastějších příčin bývá povolené svalstvo pánevního dna.

Proč byste neměli odkládat návštěvu specialisty

Existují tři stupně inkontinence. Od úniku několika kapek moči při smíchu a kašli až po vyprázdnění celého močového měchýře bez možnosti tento stav kontrolovat. Stupeň inkontinence vám sdělí váš ošetřující lékař po vyšetření. Zdráháte se „vynést problém na světlo“? Pokusíme se vás přesvědčit, proč je žádoucí inkontinenci netajit a kontaktovat odborníka.

  • Dozvíte se, jaká je příčina vzniku inkontinence právě u vás.

  • Lékař posoudí, jakým stupněm inkontinence trpíte.

  • Sdílené trápení je poloviční trápení. Nebudete první ani poslední, kdo bude vašeho lékaře žádat o pomoc s únikem moči.

  • Lékař s vámi zahájí léčbu – a věřte nebo ne, většinou je léčba možná a úspěšná (cca v 90%).

  • Specialista vám doporučí během léčby používat inkontinenční pomůcky.

  • Pouze lékař vám může předepsat poukaz na inkontinenční pomůcky a díky úhradám pojišťovny se vám sníží vynaložené náklady za pomůcky.

  • Přestanete se tolik obávat trapasu z možného úniku moči na veřejnosti. Navrátíte si ztracené sebevědomí a budete se moci i nadále věnovat činnostem, které vás tolik baví – aktivně žít.

Seberte odvahu

Přestaňte se trápit něčím, co lze řešit. Je zbytečné nesprávně podlehnout všeobecnému důsledku inkontinence, a totiž stranění se kolektivu.

Seberte odvahu a objednejte se k lékaři.

Přinese vám to pouze samé výhody a to se přes trochu studu vyplatí. Váš problém může mít díky tomu pouze velmi krátkou existenci. Nač to odkládat? Udělejte to hned. 

Komentáře