Všichni dobře víme, že citrusy jsou bohaté na hořčík, vápník, fosfor, draslík a vitamíny. Mají také vysoký obsah cukru, takže pokud se snažíte stravovat vyváženě, musíte si hlídat množství snězeného citrusového ovoce.

Pěstování různých citrusů se liší svou náročností. Naštěstí dva z nejoblíbenějších druhů si snadno vypěstujete na vlastní zahradě. Pokud si je vypěstujete sami, poznáte rozdíl v čerstvosti a kvalitě takového ovoce.

Budete si moci udržet tělesné zdraví a konzumovat potraviny bez chemického znečištění, které si obvykle spojujeme s neekologickým způsobem pěstování. V následující části článku vám ukážeme, jak si vypěstovat citrusové ovoce na vlastní zahradě.

Citronovník

Citróny

Lze doporučit pořízení mladého stromku(dva až tři roky starého). Tímto způsobem dosáhnete nejlepších výsledků. Vyberte plastový nebo hliněný květináč (jehož dno má více děr).

Ujistěte se, že zvolený květináč je větší než kořenový bal stromku. Jak stromek poroste, budete ho časem muset přesadit do květináče hlubokého 30 až 40 cm o průměru 40 až 50 cm. Umístěte stromek do květináče. Na dno dejte několik kamenů pro lepší cirkulaci vzduchu.

Potom květináč naplňte kvalitním substrátem. Měli byste vědět, že některé substráty jsou speciálně připraveny pro pěstování citrusů, jsou tedy zárukou nejlepších možných výsledků.

A to je v podstatě veškerá příprava. Dbejte na to, abyste stromek umístili tam, kde bude mít 7 až 10 hodin slunečního svitu denně. Nezapomínejte jej pravidelně zalévat.

Mějte na paměti, že mladý stromek nesmíte přelít. Citróny zrají sedm až deset měsíců, jakmile jsou zcela vybarvené, můžete sklízet.

Stromek si můžete také vypěstovat ze semínka. Budete potřebovat následující:

 • Jeden bio citrón, protože semínka citrónů neekologického původu jsou často neklíčivé.

 • Substrát vhodný pro pěstování v květináčích obsahující hnojiva. Zemina by měla obsahovat přírodní hnojiva, rašelinu, vermikulit a perlit.

 • Sadbový květináč (široký 15 cm a hluboký 15 cm)

 • Květináč na semenáček (široký 60 cm a hluboký 30 cm)

 • Slunné místo v domě a pěstební lampu.

Pokud si chcete vypěstovat citronovník, postupujte následovně:

 1. Navlhčete substrát vhodný pro pěstování v květináčích. Musí být vlhký, ne příliš mokrý.

 2. Naplňte menší květináč substrátem. Měl by sahat do 3 cm pod jeho okraj.

 3. Z citrónu vezměte jedno semínko. Semínko, které chcete použít, očistěte. Jednoduchý a dobrý způsob je ocucat semínko, aby bylo úplně čisté.

 4. Se zasazením neotálejte. Před zasazením musíte semínko navlhčit. Zasaďte semínko asi centimetr hluboko, doprostřed květináče.

 5. Potom zeminu nad semínkem zvlhčete. Použijte k tomu rozprašovač.

 6. Květináč zakryjte průhlednou fólií a okraje utěsněte gumičkou. Nezapomeňte propíchnout dostatek otvorů, třeba pomocí tužky.

 7. Umístěte květináč na slunné teplé místo.

 8. Postříkejte jej ještě trochou vody, aby substrát úplně nevyschl. Vody musí být jen tolik, aby byl pouze vlhký.

 9. Po dvou týdnech, když se objeví klíček, z květináče sejměte plastový kryt. Pokud rostlina potřebuje více světla, použijte pěstební lampu.

 10. Dbejte, aby zemina byla stále vlhká. Ujistěte se, že rostlina je vystavena dobrému světlu osm hodin denně. Dopřejte stromku také bio hnojivo, ale jen v přiměřených dávkách.

 11. Dbejte, aby rostlinu nenapadla žádná choroba nebo aby ji nepoškodil hmyz. Použijte pesticidy, cítíte-li, že to potřebuje. Odstraňujte také suché a hnědé listy. Chraňte mladý stromek!

 12. Až mladé rostlině přestane dostačovat malý květináč, budete ji muset přesadit do většího, jak je uvedeno výše v článku. Při přesazování použijte téměř stejný postup jako při sázení. Takto mladé rostliny potřebují více vody než starší stromky. V každém případě však musí být zálivka dostatečná. Nikdy nesmíte nechat rostlinu zcela vyschnout.

Komentáře