Ať už jste zdatný turista nebo úplný nováček, bezesporu budete potřebovat pro turistiku vhodné oblečení a obuv. V tomto článku se zaměříme na to, jaké boty si vybrat.

Chystáte se strávit nějaký čas v horách a vybíráte vybavení, které budete potřebovat? Kromě různého náčiní jsou velice důležitým prvkem boty. Jaké si tedy vybrat, aby byly naprosto vhodné, jak do hor, ale také třeba na cestování v terénu?

Sledujte cílenost bot

Ať už jsou boty na jakémkoliv webu nebo v jakémkoliv obchodě, je u nich vždy uvedeno, k jakému účelu slouží. Na základě tohoto určení je dobré boty vybírat, protože mají obsažené speciální prvky, které jsou vhodné právě pro daný typ aktivity. Tedy pokud si vybíráte boty do hor, nebudete si kupovat boty, které jsou určené na úplně jinou aktivitu.

Například obuv KEEN má v nabídce hned několik druhů. Hned po tom, co si na jejich webových stránkách vyberete pohlaví, které bude boty využívat, objeví se Vám možnosti výběru obuvi. Ty jsou tedy buď podle typu, podle technologie, kterou boty disponují nebo podle aktivity, pro kterou jsou učeny.

Pokud se bavíme o technologiích, kterou tato obuv disponuje, je hned na výběr z několika možností. K výběru je například voděodolnost nebo technologie, která i při špatných povětrnostních podmínkách udržuje nohy v suchu. Jiná technologie zase obsahuje dostatečně vysoký podešev, který umožňuje dokonalý záběr i při chůzi v nezpevněném terénu.

Sledujte typ bot

Tento článek je zaměřen na výběr obuvi do hor a budeme tak počítat i s možností výběru dané obuvi, jako tomu bylo výše. Další důležitou věcí, na kterou je důležité se při výběru obuvi do hor zaměřit, je typ bot. Jednotlivé typy se od sebe liší podle toho, kam se v nich dá ideálně vydat.

Prvním typem jsou nízké turistické boty, které jsou nejlehčí. Jsou vlastně velice univerzální. Dají se totiž využít jak v terénu, tak i třeba ve městech při každodenním použití. Díky své přizpůsobené špici jsou vhodné pro horolezce pro přístup pod stěnu.

Dalším typem jsou vysoké turistické boty. Ty jsou určené pro horské přechody, kdy už máte na zádech nějakou zátěž, zpravidla těžší batoh. Vysoká bota chrání kotník před podvrtnutím a podešev je tak tuhá, aby ochránila při takové zátěži i chodidlo. I přes to, jak jsou boty pevné a odolné, musejí být lehké, protože při celodenním výšlapu ucítí Vaše tělo jakoukoli zátěž navíc.

Nesmíme opomenout ani horolezecké boty. Tyto boty disponují nejvyšší tuhostí a jsou konstruovány tak, aby se na ně daly ukotvit rámová stoupací železa pro lezení v ledu. Podstatnou výhodou u tohoto typu bot je vysoká odolnost vůči poškození a odírání. Některé boty tohoto druhu se mohou pyšnit také zateplovací vrstvou.

Samostatným typem jsou expediční boty. Ty jsou také velice tvrdé a jejich jediný úkol je vlastně prostý a to ten, uchránit chodidla před velmi silným mrazem. Jsou to boty do výšek nad 6000 metrů. Jsou to bezesporu boty do extrému.

Kam do hor?

Pokud jste si už zajistili veškeré vybavení, které budete na svých cestách potřebovat, možná Vás zajímá, kam byste se mohli vydat. Můžete vyjet například na túry v Beskydech. A vybrat si lze hned z několika cílů. Snem každého turisty je nejspíše zdolat Lysou horu, avšak za zmínku a za zkoušku rozhodně stojí i túry na Smrk, Velký Javorník nebo Radhošť. V článku najdete u každé túry popis cesty společně s fotkami, které Vám příjemně navodí atmosféru a chuť vyrazit na cesty!


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015