SMARAGD

Slabě pomáhá i při otravách jedy. Vyrovnává psychickou stránku, kdy zklidňuje, čistí a vylaďuje mysl, pomáhá při řešení problémů (rozpouští zaseknuté psychické bariéry) a nalézání cesty (řešení nejrůznějších překážek), zahání stres.

Je dárcem poznání, vidění a je velice vhodný k meditaci. Na fyzickou stránku vedle smaragdu působí hlavně olivín léčením jater, metabolických poruch a kožních problémů. Na léčení očních chorob budou blahodárně působit tyrkys a amazonit (tím, že vyrovnají játra), ovšem jejich působnost na kůži bude naprosto minimální. Zklidnit, vyčistit a vyladit mysl, zbavit se problémů, zahnat stres a nalézt potřebná řešení pomohou spolu s hlavním merkurickým kamenem verdelit, aquamarín, malachit, tyrkys a ve velice dobré kvalitě i olivín (nemá většinou tak silný účinek na mentální rovinu). Dárci poznání a vidění (dávají a zvyšují jasnozřivost) jsou spolu se smaragdem verdelit a modrý tyrkys.

Pro meditaci jsou obecně vhodné všechny kameny merkurické řady; zvláště vhodné jsou vedle smaragdu: aquamarín, modrý tyrkys a verdelit (při meditaci skrze ně je možno se dostat hodně vysoko a zároveň se mohou objevovat věci týkající se osudové energie).

Aquamarín (někdy též nazývaný „kámen mysli“) má velice výrazné působení na lidskou mysl. Tyrkys se vyskytuje ve dvou barevných variantách: modrá-duchovní a zelená-ladící, metabolická. Kameny je možno též použít vkládáním na noc po polštář (zvláště aquamarín pro jeho umocněnou působnost na lidskou mysl).

Co se týče jakési vnitřní hierarchie merkurických kamenů, nejblíže smaragdu svojí podstatou stojí olivín a verdelit. Malachit a zelená modifikace tyrkysu tvoří zelenou skupinu více ladících, vyrovnávacích, metabolických kamenů; aquamarín a modrý tyrkys jsou představitelé druhé, zelenomodré, duchovní skupiny působící na mentální sféru.

Vedle obecných pravidel o kvalitě a barvě kamenů je dobré zmínit několik poznámek ke konkrétním druhům:  aquamarín by neměl být moc odbarvený; u olivínu se nemá používat žlutozelená barevná modifikace; malachit nesmí být hodně tmavý až černý,nemají v něm být lesklé částečky, slída atd.