Užívání doplňků stravy slouží především jako prevence před projevy stárnutí či vyčerpání organismu, když vlastní zdroje a pestrá strava nestačí. Do této kategorie by se dal zařadit také kolagen. Jde o látku, která je organismu vlastní a dokáže si ji vyrobit. Přesto po letech přestává být takto vyrobené množství dostatečné. Jak se projevuje nedostatek kolagenu a v jaké podobě ho efektivně doplníte? Základní informace najdete v tomto článku.

Proč je kolagen v lidském těle důležitý

Když se podíváte, jaký protein se v lidském těle vyskytuje nejčastěji, jde právě o kolagen. A není se čemu divit, protože má důležitou roli v mnoha procesech. Kolagenů existuje hned několik různých typů. Rozdíly se týkají jejich struktury, ale i funkce a místa, kde se nachází. Obecně se však kolagenní proteiny vyskytují v pojivových tkáních. Najdete je v pokožce, v kloubech, ale například také ve vlasech.

Doplňování kolagenu ve formě prášku

V mladém věku a bez větší fyzické zátěže většinou nemá tělo problém s vytvářením dostatečné zásoby kolagenu. Jenže s přibývajícím věkem, a hlavně v okamžiku větší fyzické námahy, přichází chvíle, kdy takto vytvořený kolagen přestává stačit. A tehdy je na místě doplňování této látky. Přípravky s kolagenem mohou mít podobu kapslí, ale univerzální využití nabídne spíše prášek.

Dejte důraz na volbu opravdu kvalitního přípravku

Když se rozhodnete pro užívání kolagenu ve formě prášku, dejte si záležet, aby se jednalo o vhodnou formu. Pro tělo je totiž nejlépe využitelný zejména hydrolyzovaný kolagen. Ten se totiž skládá z jednotlivých kratších řetězců, které tělo dokáže poskládat podle potřeby a lépe využít. Kvalitní doplněk stravy je dále vhodné užívat přesně podle uvedeného dávkování. Snažte se myslet také na pravidelnost, aby byl efekt co možná nejlepší.

Komentáře