V Česku je diagnostika a léčba rakoviny srovnatelná s úrovní obvyklou ve vyspělých zemích, ale současný český zdravotnický systém většinou nemá kapacitu na to, aby se v rámci léčby zaměřil na prožívání a pocity pacienta a jeho blízkých.

Novinářům to řekl Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Tuto mezeru se snaží vyplnit řada občanských iniciativ. Koncem loňského roku se k nim připojilo občanské sdružení Amelie, které zdarma nabízí psychoonkologickou a psychosociální pomoc. Zájemci mohou v pracovní dny telefonovat na Linku Amelie na číslo 739 506 912 , kde jim budou věnovat odborníci i laici se zkušenostmi s překonáváním vážné nemoci. Odbornou psychoterapeutickou a psychiatrickou pomoc poskytují zájemcům dvakrát týdně v prostorách Železniční nemocnice v Italské ulici lékařky a členky Amelie Henrieta Tondlová a Michaela Chrdlová.

Iniciátorkou a předsedkyní sdružení je šestatřicetiletá bývalá manažerka Pavla Tichá, u níž lékaři před dvěma roky diagnostikovali karcinom prsu s metastázami. Prodělala operaci a několik chemoterapií a na základě vlastních zkušeností s psychoterapií začala nejprve v nemocnici pracovat jako dobrovolnice a pak vytvořila projekt Amelie, do něhož zapojila odborníky na onkologii a psychologii. Vytvořila také klub Amelie pro lidi, kteří sami prodělali nějaké závažné onemocnění, a udělala z něj "centrum naděje".

Amelie má také dobrovolnický program, ve kterém hledá a školí dobrovolníky, kteří by měli působit na lůžkových odděleních onkologických klinik.

Primářka onkologického oddělení Ústavu onkologie a pneumologie na Pleši Alexandra Aschermannová uvedla, že třetina lidí se v životě osobně setká s rakovinou, ale přesto pacienti a jejich rodiny bývají většinou zaskočeni. Lékařka Jaroslava Barkmanová se domnívá, že pacienti jsou mnohdy ještě více zaskočeni tím, že se mají podílet na rozhodování o způsobu léčby.

převzato ze serveru: www.zdn.cz , publikováno dne: 30.3.2007, zdroj: ČTK


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015