ledviny

Ledviny

Aby mohly ledviny vykonávat svou práci, obsahuje každá více než milion drobných funkčních jednotek k filtrování krve zvaných nefrony. Filtrační systém odděluje škodlivé látky od užitečných a trubicemi zvanými močovody posílá odpadní produkty do močového měchýře. Většina tekuté složky krve, jež prošla nefrony, se však znovu vstřebává do sítě vlásečnic a žilek. Pouze asi 1 % procento přefiltrované tekutiny odchází z těla jako moč.

Krev přivádí do ledvin ledvinová tepna, která se větví až na jemné vlásečnice vedoucí přímo do nefronů uložených v kůře ledviny.

Každý nefron se skládá z pouzdra a klubíčka krevních vlásečnic, které krev přefiltrují a pak ji vrátí ledvinovou žilou zpět do srdce. Odpadní látky – voda, soli a močovina vzniklé štěpením bílkovin – se shromažďují v ledvinové pánvičce a z ní moč potom odtéká močovody do močového měchýře.

Selhání ledvin

Poraněné nebo nemocné ledviny ztrácejí schopnost filtrovat krev. Škodlivé zplodiny látkové přeměny se v těle hromadí a způsobují různá onemocnění.V takovém případě je nutné přefiltrovat krev pacineta umělou ledvinou, což se nazývá dialýza.

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout