Zdroj: freeimages.comKDYŽ BOLÍ HLAVA

Bolest hlavy je asi nejčastějším zdravotním problémem a někdy se nám zdá, že hlava bolí každého. Zde je těžké hovořit o nějaké konkrétní nemoci, ale bolest hlavy je prvním varováním, že jsme se sami proti sobě něčím provinili. Poznáme to „po opici“, nemírném kouření, ponocování, ale i po „zracích“ orgiích a stresu.

V těchto případech alespoň známe příčinu. Horší je, když hlava bolí často, pravidelně a zdánlivě bez příčiny. To už jsou příznaky, že v našem organismu není něco v pořádku, že zanedbáváme prevenci a stáváme se kandidáty nejrůznějších onemocnění. Nejhorší je, že místo léčení těchto potíží přírodním způsobem a úpravou stravy, saháme po utišujících lécích, které neléčí příčinu, jen tlumí její následky, přitom škodí dalším tělesným orgánům. Bylinky mohou účinně pomáhat i při těchto problémech. Vyčištění organismu kratší hladovkou, pohyb na čerstvém vzduchu a bylinkový čaj jsou užitečnější než krabička barbiturátů.
 

Čaj proti chronickým bolestem hlavy

Příčinou je většinou těžká, špatná a nadměrná strava, proto kromě jejího odstraňování zaměříme pozornost na trávicí orgány. Smícháme stejné díly natě dobromysli, meduňky a květu měsíčku. Čaj z této směsi pijeme delší dobu. Pro změnu můžeme vyzkoušet i některý recept na zlepšení trávení.

 

Další recept

K 1 lžíci natě tymiánu přidáme 1 sáček porcovaného zeleného čaje. Zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a hodně teplý čaj vypijeme během několika hodin.

 

Bolesti hlavy „bez důvodu“

Starý polský recept doporučuje čajovou směs, do níž dáme po dvou dílech květu heřmánku a lípy, po jednom dílu natě meduňky, máty, třezalky a komonice. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme několik dní.

 

Další recept

Vymačkáme 2 dl čerstvé šťávy z natě třezalky a přidáme 3 dl žitné pálenky. Zamícháme a necháme 24 hodin stát. Při a-kutní bolesti hlavy užíváme 10 kapek na kostce cukru. Když bolesti neustupují, po 2 až 3 hodinách proceduru zopakujeme.

 

Aromaterapeutický obklad na bolesti hlavy

Uděláme bylinnou směs ze stejných dílů natě levandule, majoránky a máty. Pět lžic této směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody, necháme přikryté vychladnout a uděláme na 20-30 minut obklad na čelo a temeno hlavy. Ještě předtím užijeme 1/2 lžičky kozlíkové tinktury ve sklenici vody. Tento obklad pomáhá i při migréně.

 

Migréna

Jeden ze starých receptů doporučuje šálek kávy bez cukru se šťávou z 1 citronu, za 2-3 hodiny tuto proceduru opakujeme.

 

 

 

DOBROMYSL OBECNÁ – Origanum vulgare

Patří k ozdobám naší přírody, kde roste často na slunných loukách a úbočích v bohatých, působivých porostech. Horní část její natě sbíráme, když se začínají otvírat květy. Tuto známou drogu však dostaneme i v lékárně nebo v obchodě s potravinami jako koření – oregano.Z všestranných léčivých účinků dobromysli se v bylinkových receptech nejvíce využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce a průdušky, pomáhat při úporném i černém kašli. Dobromysl uklidňuje a posiluje celý organismus, prospívá trávicímu traktu, ženám při vynechávání menstruace a křečích. Zevně je oblíbenou přísadou do bylinkových koupelí a inhalačních směsí.

Při užívání dobromysli nejsou známé žádné nepříznivé účinky, ale jeho povzbuzující působení nepřehánějme.

 

Už staří Egypťané používali dobromysl jako dezinfekční prostředek. Do Evropy ho přivezli arabští lékaři, kteří jím léčili migrénu a zmírňovali nervozitu. Ve starších dobách bývalo zvykem vysazovat dobromysl na hroby, aby duše mrtvých odpočívaly v pokoji.

 

 

Další recept

Při prvních příznacích migrény vypijeme šálek horkého řebříčkového čaje. Po krátké době přijde úleva.

 

Čajová směs proti migréně

Připravíme ji ze stejných dílů natě fialky, meduňky, dobromysli, máty a třezalky. Do hotového čaje přidáme lžičku kozlíkové tinktury. Horký čaj vypijeme během 1-2 hodin, na čelo si dáme studený obklad a spánky potíráme levandulovýrn olejem.

 

Další recept

Čaj připravíme ze směsi stejných dílu natě sporýše, rmenu, mateřídoušky a bazalky. Z této směsi můžeme udělat i vlažný obklad na hlavu.

 

Koupel při akutních bolestech hlavy

Do 2 1 vody dáme 20 lžic natě rozmarýnu, pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté 20 minut vyluhovat. Scedíme do připravené vanové koupele, v níž setrváme 15-20 minut.

 

Bolesti hlavy z vyčerpání

Je-li příčinou bolesti hlavy fyzická nebo psychická únava, připravíme bylinkový čaj z natě bukvice, k níž přidáme asi 1/3 množství lupínků růže. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury. Teplý čaj vypijeme pomalu během 2-3 hodin.

 

Další recept

Čaj připravíme ze stejných dílů natě meduňky, bazalky a mateřídoušky.

 

 

LEVANDULE ÚZKOLISTÁ – Lavandula angustifolia

Patři k středomořským bylinkám, které v naší přírodě nerostou, ale kvůli svým prvotřídním léčivým vlastnostem se často pěstují v bylinkových zahradách, dovážejí i běžně prodávají. Z levandule se vyrábějí i některé kosmetické přípravky, oleje na masáž a aromaterapii. K tomuto účelu slouží rozkvetlá nať, z vyšších rostlin jen horní část nebo květy.Levandulový čaj je osvědčeným prostředkem na nervy. Pomáhá při nervozitě a s ní souvisejícími návaly do hlavy, třesavce, stresu, hysterii a migréně. Její vnitřní uplatnění se ještě rozšiřuje na trávicí a dýchací orgány. Zevně, nejlépe formou oleje nebo tinktury, dobře pomáhá při vnitrních bolestech – úrazech, revma, vykloubeninách, bolestech svalového i nervového původu. Je také velmi dobrou přísadou do bylinkových inhalací, koupelí a voňavých polštářků.Silně uklidňující účinek levandule ve vyšších dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání nepřekračujeme doporučené dávkováni.

 

 

Levanduli používali někdy jako náhražku mýdla, odtud pochází její latinské pojmenování lavare – mýt. Matthioli radil přidávat levanduli do vína a doporučoval ji pít hlavně starším lidem, protože navracela paměť. Naše prababičky dávaly levanduli do plátěného pytlíku a ukládaly do skříně, kde provoněla prádlu a odháněla moly. Rodícím ženám dávali do rukou svazek levandule, která prý zaháněla strach a dodávala odvahu.

 

Iva Hédlová podle knihy Dionýze Dugase – 500 nejlepších receptů lidové medicíny


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015