MeridiányDvanáct hlavních meridiánů:
Meridián srdce – jin
Čas: 11.-13. hodina
Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek. 

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající sestupně od hrudníku k ruce

 

Průběh dráhy: Začíná v srdci, jedna větev vede vnitřkem těla skrze bránici, druhá vede nahoru přes krk až k oku. Třetí větev vede příčně přes prsa, od srdce k plícím. Na povrchu ji ucítíme v podpažní jamce. Vede přes vnitřní stranu lokte  předloktí do dlaně a končí u nehtového lůžka na vnitřní straně malíčku. Zde se spojuje s meridiánem tenkého střeva.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: srdce, hrudník, centrální nervový systém, horní končetiny

Nálady: radost

Element: oheň

Rovnováha energie: sebevědomí, odpuštění, schopnost milovat, soucit, srdečnost

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Chorobné stavy spojené s činností srdce a s orgány či místy, kudy dráha prochází, bušení srdce, časté zčervenání, noční pocení a pocení při slabé námaze, bledost tváří, dlaní a chodidel, citlivost na teplo a chlad, pocity sucha v hrdle, žízeň, bolesti srdce, bolesti pod žebry a na vnitřní straně rukou, stoupání chladu do rukou, pocit horkosti v dlaních, žloutnutí očního bělma, nespavost.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Neschopnost empatie, duševní neklid, citová labilita, nadměrné citové reakce, hysterie, poruchy řeči a neschopnost komunikace, poruchy paměti, zapomnětlivost, roztržitost, poruchy spánku, děsivé sny, poruchy chování, upovídanost. Dále nízká sebedůvěra, nejistota, zármutek, nenávistné pocity, hněv, zklamání, mylná očekávání.
 

Meridián tenkého střeva – jang

Čas: 13.-15. hodina
V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající vzestupně od ruky k hlavě.

Průběh dráhy meridiánu: Začíná na vnějším okraji nehtového lůžka malíčku, vede podél okraje dlaně k zápěstí a dále podél zadní strany předloktí k lokti, k nadloktí přes ramena k nejvyššímu bodu zad. Jedna větev meridiánu probíhá vnitřkem těla přes srdce, bránici a žaludek až k tenkému střevu. Druhá stoupá po straně krku k obličeji a vede až k uchu. Jedna krátká větev se stáčí k tváři a vede k vnitřnímu koutku oka, kde se spojuje s navazujícím meridiánem močového měchýře.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava,hrdlo, šíje, záda a horní končetiny

Nálady: radost

Element: oheň

Rovnováha energie: radost ze života, pocit akceptování, pocit bezpečí

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti v krku, bolesti ramene a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku, syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin, k nimž se přiřazují i zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje a ramene, záněty v oblasti čelistí, hučení a šelest v uších, napětí v šíji, ztráta citu v prstech na rukou.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy se projeví poruchami analýzy a zpracování citů: přehnané kritizování, nekritičnost v analyzování, neschopnost přehodnotit vlastní city. V pozadí jde o strach o existenci, pocit neschopnosti těžit ze své činnosti, nepružnost, pocit neschopnosti vymezit si hranice, lehkovážnost, přeceňování svých možností, posouvání vlastních hranic na úkor jiných, stavy podráždění s pozadím poruch centrálního nervového systému (epilepsie, resp. epileptiformní stavy). Dále soužení, přecitlivělost, smutek, starosti.


Meridián močového měchýře – jang

Čas: 15.-17. hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající sestupně od hlavy k noze.

Průběh dráhy meridiánu: Začíná od vnitřního očního koutku přes čelo k nejvyššímu bodu na hlavě. Jedna malá větev vstupuje do mozku. Hlavní větev meridiánu vede přes týl k šíji. Odtud jdou páteří dvě, popřídadě čtyři pararelní větve směrem dolů. V krajině bederní se jedna větev stáčí dovnitř těla k ledvině

a k močovému měchýři. Obě větve vedou přes hýždě po zadní straně stehna dolů k podkolení jamce. Zde se setkávají a hlavní proud vede bércem k vnějšímu kotníku podél vnější strany chodidla ke konci malíčku. Zde se spojuje s energetickou dráhou ledvin.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava šíje, záda, gluterální krajina, centrální nervový systém, kůže, vnitřní orgány.

Nálady: strach

Element: voda

Rovnováha energie: klid, důvěra odvaha

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti hlavy vnikající do mozku a do oblasti srostlé fontanely, pocit vytlačování očí z hlavy, bolesti připomínající natažení na šíji, bolesti a ztuhlost páteře, bolesti a napětí svalů v oblasti šíje, zad, pasu, sedacích svalů, zákolení, zadní strany lýtek a paty, pocity nevyrovnanosti v pase, zauzlení v jamce za kolenem a pocit řezavých bolestí v lýtkách, vznik hemoroidů, horečnaté stavy se zimniční třesavkou, duševní poruchy projevující se blouzněním, pomateností a záchvaty provázené ztrátou vědomí, slzení, výtok řídkých hlenů nebo krve z nosu, zežloutnutí očního bělma, obtíže spojené s močením, včetně inkontinence a častého močení, zadržování moči, zvětšení prostaty, nemoci kostí, některé formy artritidy a osteoporózy, předčasné vypadávání vlasů, jejich šedivění a ztráta lesku, kazivost zubů, poruchy sluchu, ztráta pohyblivosti malíčku u nohy, nedostatečná výživa šlach v těle, bolestivé pocity chladu v končetinách.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Neklid, bázlivost, nesmělost, bezohlednost, lehkovážnost, nedbalost, hyperaktivita autonomního nervového systému s nepřiměřenými reakcemi na stres a s neschopností uvolnit se, ustrašenost. Dále úzkost, bojácnost, netrpělivost, frustrace, zděšení.
 

Meridián ledvin – jin

Čas: 17.-19. hodina
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí – tuky, cukr, sůl, limonády,

chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající vzestupně od nohy k hrudi.

Průběh dráhy meridiánu: Začíná na spodní straně malíčku na noze, vede do středu chodidla a podél nártu k vnitřnímu kotníku. Odtud energie proudí nahoru po vnitřní straně lýtka ke kolenu, podél zadní vnitřní straně stehna, kde nahoře poblíž páteře vstupuje do těla, do ledviny a do močového měchýře. Dále vede přes stydkou kost, břicho a hruď nahoru až ke klíční kosti. Jedna malá větev začíná v ledvinách, stoupá nahoru skrze ledviny, bránici a plíce a podél krku ke kořeni jazyka. Další větev spojuje srdce s meridiánem krevního oběhu.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: plíce, vnitřní orgány, urogenitální orgány, hrdlo, dolní končetiny

Nálady strach

Element: voda

Rovnováha energie: důvěra, rozhodnost, kreativita, bezstarostnost, sebevědomí

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Všechny nemoci ledvin spojené s jejich funkcemi, nechutenství, temné zbarvení obličeje, temné kruhy kolem očí, prosáknutá víčka, váčky pod očima, akné, ekzémy, suchost dlaní, dušnost, vykašlávání krvavých hlenů, sípání a lapání po dechu, horko v ústech, suchý jazyk, záněty v hrdle, angíny, žloutenka, rozmazané vidění, arytmie, bolesti srdce, bolestivé pocity dřevěnění a chladu natahujícího se do kostí, únava, potíže v sexuální a hormonální oblasti, poruchy plodnosti, sklon k potratům, opožděný růst, chronická únava, pocity bolesti a přecitlivělosti na bedrech, vnitřní straně kolen, stehnech, lýtkách a kotnících, doprovázené tvorbou otoků, pálivé bolesti na chodidlech, bolesti v průběhu dráhy, poruchy sluchu a rovnováhy, zvonění v uších, křehkost kostí, kazivost zubů, klopýtání, ochablost dolních končetin, zadržování vody, noční pomočování, onemocnění uší.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Duševní neklid, nerozhodnost, váhavost, úzkostlivost, vztahovačnost, netrpělivost, cynismus, podezřívavost, zapomnětlivost, snížená motivace, pocity beznaděje, tendence k rozladěnosti a smutku, fobie, bázlivost, strach. Dále úzkostlivost, pověrčivost, přehnaná opatrnost, vnitřní napětí.

 
Pro
www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Článek nebo jeho části je možné šířit dál pouze pro osobní potřebu a k nekomerčním účelům, pokud bude připojeno celé znění této poznámky včetně aktivního odkazu na uvedené stránky. Děkuji za respektování této podmínky.

Více zde: http://cestakduze.webnode.cz/meridiany/meridianove-drahy/

Komentáře