Merlin … Stačí pouze vyslovit jméno tohoto legendárního mága a vybaví se nám známý romantický příběh krále Artuše, jeho nevěrné ženy Guinevry, rytířů Kulatého stolu … a mocného kouzelníka. Známe dnes pravou verzi této legendy?

Ne tak zcela a snad i vůbec ne. Existoval Merlin doopravdy nebo je to jen mlžná postava zvolna zhmotnělá působením věků? Různé filmy artušovské legendy podávají v podobě, kterou jim podle své nejlepší vůle vtiskli scénáristé, kameramani, herci … Některá fakta se tam proto upravují a mnohdy významné podrobnosti zjednodušují nebo přejdou mlčením.

Zrnka pravdy na těch legendách jsou, to vnímavý divák tuší, ba dokonce v to doufá – jenže obrázek, který si ve svých představách vytvořil po shlédnutí jednoho filmu záhy rozmetá film druhý, třetí … a zmatený člověk si mnohdy i plete postavy nazývané různými, i když třeba správnými jmény, jen převzatými z různých zdrojů.

Já jsem se s Merlinem poprvé setkal někdy před rokem 1990 na plátně letního kina v Houštce ve Staré Boleslavi, dnes již vytunelovaného, rozkradeného a zdevastovaného, jak se stalo národním zvykem – ve filmu Excalibur. Zůstal jsem zdejší představě Merlina i Morgany tak nějak věrný a oba mi přirostli k srdci – i ta Morgana, přestože byla vlastně "zlá".

Merlinovi je v literatuře i na Internetu věnována spousta prostoru. Nebudu vás nudit opisováním knižních katalogů nebo uváděním adres na různé stránky. Stačí zadat do některého z vyhledávačů jméno velikého čaroděje – a on se k vám dostaví v tolika podobách, že nebudete vědět, odkud začít dřív číst a prohlížet.

O Merlinovi zase jinak … (ale údajně "od zdroje")

Já jsem se nedávno setkal se zajímavým textem o Merlinovi v knížce Bílá magie, kterou napsali Bran O. Hodapp a Iris Rinkenbach a vydalo ji nakladatelství Fontána.

Kdo byl ten mýty opředený kouzelník Merlin a co se skrývá za starým Avalonem?
Tuto otázku si položil nejeden člověk. Podle toho co víme, byl Merlin hlavním představitelem a duchovním vůdcem druidů a keltských mnichů Británie. Jeho rad si vážili v celé zemi a daleko za jejími hranicemi. A přeci nebyl Merlin jen taková osoba – ne, Merlin byl titul, který bylo si zasloužit. jeho pomoc a radu toužebně očekávali mnozí, ať už šlo o krále nebo prostý lid. Tak putoval Britanií a plnil svůj úkol, sloužit zemi, králi a národu, a to svou magickou silou.

V jednom posvátném rituálu se Merlin a nejvyšší kněžna Avalonu Vivian, kněžna moře, spojili a zplodili zcela vědomě dceru. Aby umožnili inkarnaci mistra či mistrové, oba dlouhou dobu meditovali a spojili se magickou cestou s určitým božským aspektem.

Merlin invokoval mužskou formu božské prozřetelnosti, jednoho Boha, zatímco Vivian prováděla to samé s ženským božským aspektem, totiž s matkou Zemí, Velkou Bohyní. V této blízkosti Boha a s nejhlubší čistotou zplodila zcela záměrně dítě – v žádném případě z důvodů sexuálního uspokojení, nýbrž z důvodu, že poznala, že se nyní člověk stane stvořitelem a dárcem života.

Jen kvůli duchovní síle obou a vytvořené vysoké energii – a jen díky těmto předpokladům – bylo možné pomoci na svět duchovnímu mistru. To bylo tzv. „Neposkvrněné početí“.

Dívka, kterou Merlin a Vivian zplodili se stala následovnicí své matky, novou kněžnou Avalonu. Porodila stejným rituálním způsobem tři, nám už dobře známé děti: vílu Morgan Le, velká kouzelnice bílé magie, její sestru Morgause, která se později, jak si osud přál, oddala černé magii a Artuše (později Pendragon), krále Druidů a Britanie.

Merlin byl tedy dědeček těchto tří dětí, které během života vstoupili do dějin Anglie a vlastně i celého světa.

Morgause chtěla sama získat moc a kontrolu, a tak zinscenovala za pomoci nejčernější magie největší zradu na dvoře krále Artuše – pád a smrt jeho nevlastního bratra. Po zradě se jí podařilo zničit Artušovo třetí oko a vzít mu tím tak jeho prozřetelnost. O to stejné se pokusila u své sestry, což se jí však naštěstí nepodařilo.

Toto stručné podání příběhu nám v průběhu psaní zprostředkovali naši neviditelní pomocníci, a my vycházíme z toho, že se vše tímto způsobem odehrálo. (Píšou autoři knihy …)

Tipy na hezké knížky

Ale přece jen – tipy na knížky se nedají vysledovat tak úplně jednoduše, jako adresy internetových stránek. Chcete-li si o králi Artušovi, Merlinovi, rytířích kulatého stolu a dalších postavách dávných legend přečíst opravdu do sytosti, pak zaměřte svou pozornost na cyklus čtyř románů, které  napsala Mary Stewartová  – jmenují se: Kouzelník Merlin, Meč krále Artuše, Okouzlený kouzelník a Smrt krále Artuše. Můžete si je objednat na dobírku v knihkupectví Kosmas za 764 Kč – všechny čtyři díly.

Kouzelník Merlin
Kdo byl legendární Merlin? Čaroděj, který holou rukou vykřesával oheň, prorok, který čítal budoucnost národa ve vodách studánky, moudrý filozof a vychovatel krále Artuše na úsvitu dějin sjednocené Británie? Novým vydáním strhující historické fresky Mary Stewartové o hrdinech slavné keltské legendy vychází nakladatelství Mladá fronta vstříc neutuchajícímu zájmu čtenářů o postavy, stále znovu ožívající na filmovém plátně, z pera známé britské spisovatelky, kterou tato trilogie proslavila na celém světě.

Meč krále Artuše
Ve druhém dílu trilogie o Merlinovi a králi Artušovi se vypráví o tom, co následovalo po dobrodružné cizoložné noci krále Uthera a Ygraine, kterou zosnoval Merlin, protože tak měl být počat Artuš, budoucí král sjednocené Británie. Chlapce, který se skutečně narodí, se ujímá sám Merlin a připravuje ho na jeho budoucí roli.

Okouzlený kouzelník
Třetí díl trilogie o králi Artušovi, kouzelníku Merlinovi a rytířích kulatého stolu.
Ve třetí části trilogie Merlin provází Artuše od vítězství k vítězství na vrchol moci, symbolizovaný stavbou bájného Camelotu, kde se nejvyšší král Británie už bez jeho kouzel může obejít.

Smrt krále Artuše
Čtvrtý, volně navazující díl velmi úspěšného cyklu románů o králi Artušovi, kouzelníku Merlinovi a rytířích kulatého stolu. Strhující děj přenáší čtenáře do ranně středověké Británie ve chvíli, kdy král stojí na vrcholu moci – a tváří v tvář smrti. Artušovu smrt předpověděla jeho nevlastní sestra, čarodějka Morgause, která Artuše svedla k incestu a porodila mu syna jako nástroj své pomsty. Mladý Mordred se brání osudovému poslání, ale matčino kouzlo je silné a on proti své vůli vraždou otce vystaví vzkvétající říši útokům Barbarů.

 

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015