Obezita bývá ze strany pacientů často mnoho let podceňována. Nadbytečné kilogramy zpočátku nijak nebolí. Ani ostatní komplikace, které obezita v průběhu let přináší, nepůsobí lidem s nadváhou žádné bolesti. Pak ale najednou začne bolet a otékat koleno. Nebo se „zničehonic“ objeví bolesti kyčle, které prakticky znemožňují chůzi. Ortoped pak stanoví diagnózu – artróza. Obezita tak mnohdy začíná pacienty opravdu bolet až ve chvíli, kdy se poprvé bolestivě zanítí kloub zničený nadváhou.

Na ortopedických pracovištích bohužel vidíme, že většina pacientů si za své problémy s koleny a kyčlemi může sama. Jedná se u nich o artrózu primární a klouby si předčasně opotřebovali díky nadváze. Podstatou artrózy je totiž nepoměr mezi zátěží a odolností kloubu. Pokud má pacient dlouhodobě nadváhu, dochází v kloubu nejprve k poškození chrupavky, ta ztrácí svoji pružnost a pevnost a dalším přetěžováním se doslova „vydře“ až na kost. Pacient toleruje čím dál menší zátěž, kloub otéká, mohou se tvořit výpotky, postupně se omezuje hybnost a může se rozvinout nestabilita kloubu. Bolesti se dostavují po sebemenší zátěži a pacient musí používat berle, nebo je zcela imobilní a je odkázaný na invalidní vozík. Velmi často bývá postiženo více nosných kloubů najednou.

Souvislost mezi nadváhou a artrózou není pouze na začátku celého procesu, kdy nadváha a přetěžování způsobí destrukci kloubu. Pokud pacient vezme počínající příznaky artrózy vážně a najde v sobě sílu na změnu své životosprávy a redukci hmotnosti, můžeme artrózu vnímat i jako první citelné varování a spouštěč potřebných změn. Naopak když pacient toto varování ignoruje, mohou přijít další zdravotní komplikace, které už nemají vliv pouze na kvalitu života. Pak už jde spíše o přežití.

V dalších článcích si řekneme něco o významu hubnutí pro průběh artrózy a také jak souvisí nadváha s implantací endoprotézy.

Autor: MUDr. Filip Hudeček

Komentáře