uchoCo nám při potížích s ušima, nosem, nebo krčních obtížích poradí alternativní terapeuti.

NATUROPATIE

Konzultace – Terapeuti zastávají názor, že funkci uší ovlivňuje strava. Doporučují stravu bohatou na vitamíny A a B1 ( thiamin ). Vitamín A je obsažen v mlékárenských výrobcích, např. v sýru, potom ve vejcích, játrech, mrkvi, vitamín B1 v droždí, celozrnném chlebu, bramborách a arašídách. Pomáhá při regeneraci poškozené tkáně v uchu a posiluje sluchový nerv.

Svépomoc – Jde-li jednoznačně o ucpání ucha ušním mazem, můžeme postupovat takto: ztvrdlý maz změkčíme několika kapkami mandlového nebo olivového oleje, smíchaného s citronovou šťávou, ohřátého v sálku teplé vody na tělesnou teplotu. Používáme malé kapátko. Do ucha kapeme dvakrát až třikrát denně.

Dbáme, abychom kapátkem nezasahovali do zvukovodu. Nesnažíme se ucho vyčistit vatou – mohli bnychom tak budoucí odstranění nahromaděného mazu ztížit a způsobit bolestivé poškození.

AKUPUNKTURA

Konzultace – V některých případech, je-li hluchota způsobena či spojena s katarem, závratěmi, nemocí z pohybu, zvoněním v uších a Meniérovým syndromem, se osvědčuje stimulace nervů řídících pochody v uších. Terapeuti tyto pochody vztahují k ledvinám a močovému měchýři, proto bude akupunktury pravděpodobně aplikována v meridiánech těchto orgánů. Lze užít i požehování.

Meridián močového měchýře vychází z oka a prochází kolem temene páteří a poté po zadní straně levé nohy. Meridián ledvin prochází po levé přední straně těla a vede dolů po přední straně levé nohy.

Další alternativní metody

CHIROPRAXE

Manipulací s pacientovou šíjí může někdy chiropraktik ulehčit zvonění v uších.

BIOCHEMICKÉ TKÁŇOVÉ SOLI

Lékaři doporučují síran draselný při hluchotě způsobené katarem a fosforečnan draselný při hluchotě spojené s nervovým vyčerpáním. Běžně doporučovaná dávka je čtyři tablety pro dospělé, dvě tablety pro děti a jedna pro kojence, které se nechají rozpustit na jazyku. V akutních případech mohou dospělí užívat jednu tabletu každou půlhodinu. Čtvrt hodiny před a po každé dávce nejezte a nepijte.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest