Všichni to moc dobře známe. Ráno zazvoní budík – a už se točí kolotoč povinností. Práce, škola, rodina, domácnost, a pokud zbude trocha času, tak i nějaké koníčky. Čemu se však příliš mnoho prostoru nedostává, je duševní zdraví. Možná se, podobně jako většina lidí, utěšujete, že se úroveň vaší psychické pohody opět sama vrátí do normálu. Jenomže tak to většinou není. Naopak se velmi reálně může stát, že se vaše problémy nafouknou až do podoby duševní poruchy.

Proč je však péče o duševní zdraví tak důležitá? Důvod je prostý. Protože ovlivňuje naprosto všechny aspekty našeho života. Od myšlení přes emoce a chování až po fyzické zdraví. Bez zdravé psychiky není možné plnohodnotně žít, pracovat, tvořit a milovat.

Jak se tedy o duševní zdraví starat?

V prvé řadě nepodceňujte prevenci. Dopřejte si dostatek spánku, jezte zdravě, hýbejte se – a snažte se dělat to, co vás baví.

Zároveň se naučte zvládat stres. Zcela se mu nevyhnete, přeci jen jde o přirozenou reakci těla na určité situace, ale neměli byste mu propadat příliš často. Existuje mnoho technik, s jejichž pomocí psychické napětí snížíte. Stačí si jen vybrat metodu, která vám bude vyhovovat. Někomu prospívá meditace či jóga, u jiných lidí zase funguje mindfulness a dýchací cvičení. Někdy může pomoct i zdánlivě obyčejná procházka na čerstvém vzduchu.

Další nosný pilíř dobrého duševního zdraví je laskavost k sobě samému. Nezanedbávejte se, zbytečně se nepřetěžujte a odpouštějte si chyby.

Zároveň se naučte mluvit o svých pocitech. S partnerem, rodinou, přáteli – a v případě potřeby s terapeutem. Neschovávejte emoce hluboko ve svém nitru a nebojte se říct si o pomoc. Pokud se cítíte zahlceni, vyhledejte odborníka na duševní zdraví. Není žádná ostuda docházet ke specialistovi – například v rámci psychoterapie Brno v Adicare.

Péče o duševní zdraví zkrátka není žádný luxus. Je to nezbytnost. Je to investice do sebe sama, do svého štěstí a spokojenosti. Takže si na ni udělejte čas. Ne „až“ někdy, ale teď hned.