Jedná se o operaci v narkóze a podstatný zásah do těla a jako takové může nastat spousta různých komplikací spojených s operací. Všichni doktoři si od vás nechávají podepsat, že operaci podstupujete dobrovolně a na vlastní riziko.

Dnes bude řeč hlavně o těch pooperačních problémech. Jaké jsou tedy možné komplikace:

Vytvoření kapsuly a její ztvrdnutí

 

Pooperační vytvoření kapsuly (kapsy) z vazivové tkáně kolem prsního implantátu je normální reakcí těla na cizí předmět v těle. Vytvoření této kapsy se objevuje u všech pacientů na rozdílné úrovni. Kapsy se vyskytují od tenkých až po silně tlusté, těsně obepínající implantát.

Bohužel u některých případů (5%) je tento jev provázen nepříjemnými pocity bolesti, tuhosti prsu, prs může mít jiný tvar než na druhé straně. Tento jev si může vyžádat další chirurgický zákrok, ve kterém musí být kapsa – lůžko implantátu – chirurgicky uvolněna.

Protržení implantátu

 

Prsní implantát nemusí vydržet celou dobu života. Jeho přibližná životnost udaná výrobcem je kolem 10ti až 15ti let. Implantát se pozvolna opotřebovává a jeho povrch se obrušuje a slábne. Z tohoto důvodu jsou nutné pravidelné kontroly zvětšených prsou po celý život, perioda prohlídek je vždy určená lékařem.

Akumulace tekutiny – seromu

 

Jedná se o nadměrnou pooperační i pozdější tvorbu tekutiny v okolí implantátu projevující se zvětšením prsu a bolestivostí. Nejčastěji jde o následek nedodržení pooperačního klidového režimu, úrazu nebo velmi intenzivního cvičení.

Vytvoření hematomu-krevní sraženiny kolem implantátu

 

Jde o nahromadění krve v okolí implantátu po operaci. Nejčastější příčinou je nedodržení klidu po operaci, nebo porucha srážlivosti krve.

Svraštění implantátu

 

Jsou popisovány viditelné anebo hmatné svraštění obalu implantátu. Toto se projevuje jako vlnky hmatné pod kůží a někdy i viditelné ve výstřihu… Častěji k tomuto jevu dochází u hubených pacientek s tenkou kůží a velmi malou prsní žlázou.

Asymetrie

Implantovaný prs se může po určitém čase stát lehce pokleslým, velmi podobně jako přirozený prs.
Asymetrie může vzniknout i krátce po operaci, opět v důsledku nedodržení pooperačních pokynů a klidu na lůžku. V důsledku pohybu prsního svalu těsně po operaci může implantát změnit svoji polohu. Větší riziko posunu hrozí u kapkovitých implantátů.

Změny citlivosti bradavek

Jsou známé i případy změn citlivosti bradavky, a to jak ve smyslu zvýšené citlivosti, tak ve smyslu snížené citlivosti. Tyto změny se v naprosté většině případů během několika měsíců až jednoho roku upravují k normálu.

Souhlasíte tedy se mnou, že se vyplatí 6-8 týdnů trpělivosti, než pak řešit komplikace?

Autor:
CloudySky
 
Zdroje:
http://www.bodyestet.cz/zvetseni-prsou.html,
http://www.justbreastimplants.com/

Komentáře