Obvykle  si nevšímáte  a  ani vás nezajímá, zda je činnost  vašeho srdce pravidelná či méně pravidelná, protože tuto činnost nevnímáte. Ale když ucítíte , že vaše srdce náhle buší nepravidelně. pak jde o tzv. palpitace nebo arytmii, která vás může poděsit. Ale nelekejte se, nevšímejte si skoků, přestávek ani rychlého běhu vašeho srdce, jde většinou o zcela neškodné jevy.

Normální klidová srdeční frekvence je mezi 60 až 90 tepy za minutu. U velmi zdatných a trénovaných jedinců i u velmi těžce pracujících nebo pod vlivem některých léků může srdeční činnost klesnout i pod 50 tepů za minutu. Na druhé straně, pokud jste rozčileni, je vám horko nebo zima, máte zvýšenou činnost štítné žlázy, trpíte chudokrevností nebo jste po větším tělesném výkonu, vaše srdce bude bušit  mnohem rychleji, až i 100x za minutu.

Všichni někdy máme, nebo jsme měli, nepravidelnou srdeční činnost, objevují se tzv. extrasystoly. Někdy o nich vůbec nevíme a přijde se na ně, až když lékař kontroluje vaše EKG, někdy je však pociťujeme jako skoky nebo údery nebo dokonce jako chvilkovou zástavu srdeční činnosti.

Tyto předčasné kontrakce srdečního svalu ae mohou objevit zcela bezdůvodně nebo mohou být projevem úzkosti, přílišného množství kofeinu, větších dávek hormonů štítné žlázy, léků na potlačení chuti k jídlu, proti astmatu či léků jiného druhu. , Možnosti, že se odhalí příčina arytmií, jsou malé a její odhalení nemá také velký význam, pokud jste bez obtíží a v dobrém zdravotním stavu. Jinými slovy, pokud nemáte nějakou srdeční poruchu, pak tyto projevy vyvolají jen ujištění lékaře, že jsou bezvýznamné a že se jich nemáte všímat.

Z knihy: Dr. Isadore Rosenfeld – Nejlepší léčba

 

Zdroj: www.zdravi4u.cz

 

Komentáře