Italská pasta – to je více než jen těstovinový pokrm. Je to základní kámen italské kuchyně a kulturní ikona s bohatou historií. Ale kolik fakta o italské pastě vlastně znáte? Připravte se na objevování překvapujících faktů o tomto klasickém italském jídle.

  1. Nejstarší Záznamy:

Nejstarší zmínky o těstovinách pocházejí z Římské říše, kde byly poprvé zaznamenány v 1. století před naším letopočtem. Těstoviny se v té době připravovaly ručně a byly považovány za pokrm pro chudé.

Tip: Pokud jste dostali chuť na autentickou italskou kuchyni tak navštivte OC Letňany pizza těstoviny Caruso, případně využijte rozvoz těstoviny pizza Letňany. Vše čerstvé a připravené rozeným italem.

  1. Různé Tvary:

Existuje více než 350 různých tvarů italských těstovin, každý určený pro specifický typ omáčky. Od špaget po penne, od farfalle po fusilli – možnosti jsou téměř nekonečné.

  1. Regionální Varianty:

Každý italský region má své vlastní oblíbené těstoviny a způsoby přípravy. Například v jižní Itálii, jako je Sicílie, jsou oblíbené těstoviny z durum pšenice, zatímco v severní Itálii jsou častější čerstvé těstoviny.

  1. Italský Národní Pokrm:

V roce 2007 byla italská pasta oficiálně prohlášena za italský národní pokrm. Tento krok zdůraznil význam těstovin v italské kuchyni a kultuře.

  1. Největší Konzumace:

Itálie má nejvyšší spotřebu těstovin na obyvatele na světě. Každý Ital sní průměrně více než 23 kg těstovin ročně!

  1. Světová Produkce:

Itálie je největším producentem těstovin na světě. V roce 2019 vyrobila přes 3,4 milionu tun těstovin, což představuje téměř čtvrtinu celosvětové produkce.

  1. Příprava:

Italové si zakládají na kvalitě a čerstvosti svých těstovin. Proto mnoho domácností stále vyrábí vlastní čerstvé těstoviny pomocí ručních strojů nebo dokonce ručně válením.

  1. Dětské Hody:

V Itálii se slaví Den Dětského Těsta (La Festa dei Bambini). Tento svátek, který se koná 17. listopadu, je věnován dětem a oslavuje radost z jídla a rodinných tradic.

Italská pasta není jen jídlo – je to základní kámen italské kultury a kuchyně. Každý kousek těstovin přináší s sebou historii, tradici a lásku k jídlu.