V každém živém organismu neustále probíhá látková přeměna. Potrava se rozkládá, mění na energii, novou tělesnou hmotu, zbytek se vylučuje. Když do chemické „továrny“ našeho organismu, kterou představují především játra, dodáváme nevhodné suroviny, tato přeměna – metabolismus – přestává plnit jeho nároky a vzniká onemocnění, nejčastěji cukrovka.

Způsobuje ji nedostatečná činnost pankreasu – slinivky břišní, jejíž úlohou je produkovat inzulín. I když se cukrovka úplně vyléčit nedá, bylinky mohou cukrovkářům účinně pomáhat a pomocí diety udržovat hladinu krevního cukru na přijatelné úovni.

Nevyléčitelnost cukrovky by si měli uvědomit především obézní, ale i všichni ještě „zdraví“ budoucí cukrovkáři a občas sáhnout po těchto bylinkách a dietách preventivně.

Rada pro cukrovkáře

Na jaře, když kvetou pampelišky, požvýkáme denně 10 stonků, stavu pomalu vycucáme a zbytek vyplivneme. Pampelišková šťáva snižuje hladinu cukru v krvi a prospívá také játrům.

Březový nápoj

Mladé lístečky břízy rozmixujeme s přiměřeným množstvím vody a necháme 1-2 hodiny stát. Scedíme a pijeme 1-2 šálky denně. Chceme-li větší dávku nápoje odložit, přidáme trochu lihu, vydrží v chladničce několik dní.

Čajová směs na regulaci krevního cukru

Smícháme stejné množství sušeného drceného kořene lékořice a lopuchu. Jednu lžíci směsi pomalu vaříme přikrytou na mírném ohni ve 1/4 1 vody 10-15 minut. Vypijeme 1/2 množství ráno a večer. Caj pomáhá při hypoglykemii – nízké hladině cukru v krvi.

Čajová směs proti cukrovce

Smícháme stejné díly oplodí fazole, natě jeřábu, mochny nátržní, kopřivy a listů borůvky. Dvě lžíce směsí dáme do 1/2 1 vody, krátce povaříme a přikryté necháme vychladnout. Scedíme a pijeme 2-3krát denně.

Borůvky proti cukrovce

Borůvkové listy snižují hladinu cukru v krvi, bylinkáři je nazývají rostlinný inzulín. Proto pití borůvkového čaje, který je i chutný, je výborným doplňkem léčby i prevencí cukrovky. Plody patří mezi nejzdravější rostlinné produkty, které můžeme formou kompotu, džemu nebo sušené konzumovat během celého roku.

Zelí proti cukrovce

Starým lidovým prostředkem pro cukrovkáře je šálek kyselého zelí nebo čerstvé zelné šťávy ráno nalačno. Takto mimořádně zdravě můžeme začínat den zvláště během zimy, neboť dodáme organismu i mnoho vitaminu C a dalších potřebných látek. Podobně můžeme užívat i čerstvou šťávu z bílého zelí, 1-2 šálky denně.

 

Iva Hédlová podle: Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

Komentáře