spánek

Většina lidí ale dva nejtypičtější příznaky syndromu – hlasité chrápání a nadměrnou denní spavost – považuje za běžný fenomén, nikoliv nemoc. "Bohužel i řada nemocných, kteří trpí závažnými potížemi, bývá označena za zdravé a odchází od lékařů bez podrobnějšího vyšetření," uvedl Jean Krieger ze štrasburské nemocnice na dnešní tiskové konferenci, konané u příležitosti zahájení kongresu Evropské spánkové společnosti v Praze.

Onemocnění se přitom dá účinně léčit pomocí dýchací masky, která upravuje tlak v dýchacích cestách, upozornil. Při spánkové apnoe člověk až stokrát za noc na pět až deset sekund přestane dýchat. Tím se zhoršuje okysličení mozku a srdce. Nemocní se kvůli zástavám dechu častokrát probouzí, i když o tom neví, a ráno pak vstávají unavení, malátní, nevyspalí. "Opakované probuzení je také opakovaným stresem," dodal Krieger. Spánek často dohánějí během dne, což komplikuje jejich pracovní a společenský život a zvyšuje riziko nehod a úrazů. Poruchou častěji trpí obézní lidé. Na rozdíl od běžného chrápání, které kromě nepříjemného zvukového efektu lidské zdraví neohrožuje, má spánková apnoe závažné důsledky pro duševní i fyzickou kondici.

 Lékaři a vědci se budou na pražském kongresu, který potrvá do soboty, věnovat i dalším poruchám spánku trápícím velkou část populace. Člověk prospí třetinu života a kvalitní spánek je jedním z důležitých předpokladů zdravého a spokojeného života. Zástupci Evropské spánkové společnosti proto usilují o to, aby se takzvaná spánková medicína stala běžnou součástí preventivního lékařství.

Chtějí také prohlubovat povědomí lidí o správných spánkových návycích, jejichž dodržování je mnohem účinnější léčbou než stále častější svévolné užívání hypnotik bez lékařské konzultace.

V České republice, kde má výzkum spánku dlouholetou tradici, se rozšiřuje počet center zabývajících se poruchami spaní, řekla novinářům neuroložka Soňa Nevšímalová. Tato střediska, v nichž společně působí psychiatři, neurologové, plicní a ORL specialisté, pediatři, internisté i endokrinologové, existují již v Praze, Brně, Hradci Králové, Plzni a Českých Budějovicích.

Alice Blažková