S příchodem jara, které zdá se přijde tento rok o něco dříve než obvykle, se se železnou pravidelností hlásí i nejrozšířenější onemocnění mladší a střední generace – alergie. Pokud postižený nezačne včas polykat antihistaminika – alergii tlumící léky, začne škrábání v krku, pálení a slzení očí, vodnatá rýma s oteklou nosní sliznicí…

I při pravidelné aplikaci antihistaminka se při výskytu silného alergenu, pacientovi málokdy podaří zbavit úplně všech potíží. Antialergika mají i svoje nežádoucí účinky – působení na centrální nervový systém se může projevit somnolencí, únavou, spavostí, bolestí hlavy a zvýšenou chutí k jídlu resp. zvyšováním tělesné hmotnosti, suchostí v ústech nebo zažívacími potížemi (bolest v nadbřišku, nevolnost), nebo naopak neklidem. Tyto léky by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Alternativu k moderní léčbě alergií nabízí tradiční čínská medicína (TČM). Kromě bylinných směsí harmonizujících orgány plic, jater, slinivky-sleziny je možné v léčbě s překvapujícím účinkem užít akupunktury – ať tělové (celkové) nebo jenom ušní. Jistou nevýhodou bylinné léčby je nutnost začít léčbu s předstihem – 1-2 měsíce před předpokládaným výskytem alergenu. Zato ušní akupunktura účinkuje více-méně okamžitě. Při přesné aplikaci jehly je možné stejně jako při léčbě bolesti pozorovat tzv. „sekundový“ fenomén, kdy v průběhu několika málo sekund až minut dojde k výrazné úlevě od potíží. K prodloužení účinku ušní akupunktury se aplikují tzv. „trvalky“, které při podkožní aplikaci a přelepení malou náplastí vydrží v uchu často až 2-3 měsíce, bez jakýchkoliv potíží ze strany pacienta. Nevýhodou ušní akupunktury je to, že po vypadnutí jehličky, její účinek postupně slábne a po několika dnech mizí. Je nutné znovu aplikovat trvalku, nejlépe do druhého ucha, aby si to první od jehly „odpočinulo“.

Více na léčbu příčiny alergie je zaměřená celková – tělová akupunktura. Tady při aplikaci akupunkturních jehel do vybraných bodů meridiánů plic, tlustého střeva, močového měchýře, slinivky-sleziny, žaludku dochází k harmonizaci těchto orgánů a tzv.“wei-čchi“ – obranné energie, nerovnováha které podle TČM souvisí se vznikem a rozvojem alergií. Nevýhodou léčby tělové-celkové akupunktury je nutnost pravidelného docházení pacienta na sezení 2-3 x týdně. Účinek tohoto typu akupunktury je ale dlouhodobý a při včasném zahájení léčby (ještě před výskytem alergenu v přírodě) může přetrvat až v průběhu celé sezony. Při opakované aplikaci tělové akupunktury v průběhu několika let po sobě alergie postupně slábne a může dojít až k jejímu úplnému vymizení.

Vzhledem k tomu, že alergie není jen záležitostí plic,očí, hrdla a nosní sliznice, ale nerovnováhou celého organizmu a vícerých orgánů, je nutné dívat se na ni a léčit ji celostně. Toto v současnosti velice moderní a často používané slovo neznamená jen užívání mnoha-složkových a „komplexně detoxikačně“ působících (většinou i dost drahých přípravků) a pokud možno „nejlépe mnoha druhů najednou“. Je to hlavně zamyšlení se a změna dalších důležitých faktorů zasahujících do našeho zdraví jako je jídelníček (více přírodní a „bezchemická“ potrava), jistá rovnováha mezi pohybem a odpočinkem, emoční a psychická rovnováha, vhodné odbourávání stresu, minimalizace civilizačních zlozvyků…. Nerovnováha a zanedbávání těchto faktorů přispívá ke vzniku a zhoršování se alergií stejnou nebo ještě větší měrou jako je horšící se stav našeho životního prostředí.

MUDr. Marek Majerčík Dr.Ac.